Nitra ako prvé slovenské mesto pristúpila k zavádzaniu modelu drogovej prevencie

Presnejšie ide o islandský model drogovej prevencie, ktorého súčasťou je zisťovanie o realite dnešných tínedžerov.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Mesto Nitra uvádza, že Island bol ešte pred dvadsiatimi rokmi jednou z najhorších krajín v prípade závislostí u mladých ľudí. Zmenu priniesol model drogovej prevencie Planet Youth.

Nitra je prvým slovenským mestom, ktoré ho využilo.

Mesto dostalo výsledky prvého dotazníkového prieskumu uskutočneného na Slovensku. Obsahuje celkovú správu za mesto a jednotlivé správy za každú z 23 škôl, na ktorých sa prieskum konal.

„Získali sme informácie o viac ako 1500 deťoch vo veku 13-15 rokov zo všetkých škôl v Nitre, kde sa tínedžeri v tomto veku nachádzajú, teda z mestských, cirkevných aj súkromných“ uvádza nitrianska radnica.

Celkovo ide o aktuálne a lokálne dáta o 1511 mladých Nitranoch.

„V tejto vekovej skupine mladých sa zisťovali údaje o užívaní návykových látok, rodinnom zázemí detí či o ich vzťahu ku škole, ale aj o ich pocitoch o vlastnom zdraví. Medzi jednotlivými oblasťami sa tiež skúmali súvislosti,“ približuje magistrát.

Model sa nezameria na jednotlivca, ale komunitu.

Podľa slov viceprimátora Nitry Miloslava Špotáka sa pri prevencii zameriava na celé sociálne prostredie, v ktorom mladý človek vyrastá. Dôležitá je rodina, škola, spolužiaci, susedia a rovesníci, teda celé prostredie človeka a to, aké príležitosti mu dáva.

„Asi najprínosnejším údajom zo správ sú tabuľky krížových referencií, ktoré ukazujú vzájomné vzťahy a súvislosti medzi mapovanými oblasťami a upozorňujú tak na prediktory rizikového správania u detí a mladistvých a zároveň ukazujú možnosti ako mu potenciálne predchádzať. Vďaka získaným údajom máme väčšie možnosti nielen vidieť, ale pomaly sa pokúšať aj meniť realitu mladých ľudí,“ uviedla koordinátorka islandského modelu v Nitre Júlia Prablesková.

Vďaka získaným dátam sa podarilo zistiť napríklad to, že deti, o ktoré sa rodičia viac zaujímajú a trávia s nimi čas, fajčia a pijú alkohol v menšej miere. Ide o 4 – 5 %. Pre porovnanie z detí, ktoré s rodičmi nemajú taký blízky vzťah, požíva návykové látky 18 – 25 %. Okrem pedagógov a odborníkov bude projekt neskôr pokračovať aj s rodičmi.

Televízia Nitrička

Forgot Password