Nitra a Rím zdieľajú rovnaký problém

Obe vznikli na 7 pahorkoch. To však nie je jediné, čo tieto starobylé mestá spája.

Mestá majú už niekoľko rokov problém s premnožením holubov. Kým Rím svoje operence dostal pod kontrolu, Nitra sa s nimi pasuje dodnes. Len koncom minulého roka odchytilo sokoliarstvo v priebehu jedného mesiaca 2 442 holubov, čo je cca o 900 viac ako v roku 2018. Odchyt bol realizovaný za pomoci 11 klietok, ktoré boli umiestnené na strechách budov v starom meste, na Klokočine a na Chrenovej.

„Dve klietky na hoteli Zobor odchytili takmer tisícku holubov, presnejšie 942 kusov. To znamená, že viac ako tretina všetkých odchytených jedincov v klietkach bola iba v 2 klietkach v starom meste,“ informuje Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitry.

Klietky pre holubov v starom meste

Na streche divadla Andreja Bagara odchytili sokoliari ďalších 200 kusov. Za každý zajatý kus muselo mesto zaplatiť 2€. „Odchyt holubov nás vlani vyšiel na takmer 5 000 eur,“ prezrádza Tomáš Holúbek.

„Výber odchytených holubov prebieha 3 až 4 krát týždenne. Holuby sú potom premiestnené v prepravných boxoch a následne sú vyberané odborníkmi. Holuby majú pravidelný prísun potravy a vody,“ vysvetľuje sokoliar Jaroslav Kanát.

Kým, napríklad Viedeň a Rím riešia premnoženie kontrolovanou reguláciou, mesto Nitra na to nemá vhodné podmienky. Podľa ochranára by bolo najlepším riešením zriadiť mestské holubníky – klietky veľkých rozmerov. „Všetky znášky, ktoré v mestskom holubníku vzniknú, odoberieme a do hniezd umiestnime náhrady umelých vajíčok. Hniezdny pár na vajíčkach sedí, no tie sa, samozrejme, nevyliahnu. Populácia prirodzene zostarne a postupom času prichádza k prirodzenému úbytku,“ dodáva Matúš Kováč, ochranár prírody.

Mestský holubník

Čo sa stalo s odchytenými jedincami sa dozviete v reportáži TV Nitrička, tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password