Niektoré nitrianske školy ostávajú zatvorené. Dôvodom je koronavírus

Prvé problémy spojené s pandémiou prišli skôr, ako by sme ich čakali. Dve nitrianske školy dnes svoje brány neotvorili.

Odklad nového školského roka 2020/2021 zasiahol desiatky detí a rodičov zo Základnej školy sv. Marka a Základnej a materskej školy sv. Gorazda v Nitre. Vysoko prenosné ochorenie COVID-19 sa potvrdilo u dvoch pedagogických zamestnancov. Nitrianske biskupstvo preto prijalo opatrenia v záujme ochrany zdravia detí a žiakov oboch škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Nový termín otvorenia školského roka zatiaľ známy nie je.

Podľa Nitrianskeho biskupstva nemali nakazení pedagogickí zamestnanci pozitívnu cestovateľskú anamnézu z rizikových oblastí v zahraničí ani neboli vo vedomom kontakte s chorými na COVID-19. „Neboli v kontakte ani s deťmi navštevujúcimi obe školy, ale nakoľko boli v kontakte s ostatnými pedagogickými zamestnancami, títo sa z toho dôvodu podrobili karanténe a budú priebežne testovaní,“ vysvetľuje biskupstvo.

Rodičia sú o aktuálnej situácii informovaní. O ďalších krokoch rozhodne RÚVZ v Nitre.

Otvorenie školského roka sa predpokladá až vtedy, keď budú známe výsledky testovaní všetkých zamestnancov. „Všetky kroky a opatrenia sa uskutočnili a budú ďalej realizovať po konzultáciách a v úzkej spolupráci s RÚVZ v Nitre, Diecéznym školským úradom Nitrianskeho biskupstva a ďalšími organmi podľa vývoja situácie,“ uzatvára zriaďovateľ.

Riaditeľky oboch škôl sú podľa hovorcu Nitrianskeho biskupstva Tibora Ujlackého pripravené na všetky možnosti, ktoré vzhľadom na aktuálnu situáciu môžu nastať. „Postupovať budú na základe odporúčaní RÚVZ v NR a ministerstva školstva,“ spresnil Ujlacký. V zálohe je pripravená i dištančná forma vzdelávania: „Najskôr však počkáme na výsledky testovania zamestnancov, ktoré by mali byť v priebehu pár dní. Ak sa potvrdí ich negativita, sme pripravení okamžite ohlásiť začiatok školského roka.“

Školopovinné deti nemôžu nechať rodičia svojvoľne doma. V tomto prípade však majú nárok na OČR.

Minister školstva Branislav Gröhling dnes pri príležitosti otvorenia školského roka v Stupave pripomenul, že rezort neplánuje školy zatvárať celoplošne, ale len lokálne podobne, ako v Nitre. Posunutý začiatok školského roka majú podľa aktuálnych informácií tri základné školy na Slovensku. „O ostatných školách nemáme avízo, takže otvárame školský rok a verím, že maximálne prídeme do oranžovej fázy a červenú fázu nebudeme musieť realizovať,“ povedal minister.

O tom, že nový školský rok bude netradičný, nikto nepochybuje. Jeho začiatok je poznačený koronakrízou. V rámci opatrení sú však vydané pokyny a manuály, ktoré chod školských zariadení podrobne upravujú. Zhruba 693-tisíc žiakov tak od dnes čaká veľká výzva – vzdelávanie v čase pandémie.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password