Niektoré gastro podniky a fitness centrá chcú otvárať. ÚVZ hovorí o exemplárnych sankciách

Iniciatíva Zachráňme gastro dané kroky chápe, no pridávať sa nebude. Úrad verejného zdravotníctva hrozí sankciami.

Iniciatíva Bojujeme za naše gastro včera vyhlásila, že niektoré reštauračné prevádzky chcú 8. decembra otvoriť a opäť tak ponúkať služby pre návštevníkov. „Dnes sme absolvovali tlačovú konferenciu, kde sme oznámili jednu zásadnú vec,“ vyjadril sa Miroslav Heredoš, šéf Iniciatívy Bojujeme za naše gastro.

Chcú fungovať v podobnom móde ako kultúra či kostoly.

Informoval o tom šéf iniciatívy, ktorá sa odvoláva na vývoj situácie v Českej republike, neadekvátnu komunikáciu s vládou SR a chýbajúcu odpoveď na otázku určenú Úradu verejného zdravotníctva SR a hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi. Členov iniciatívy zaujíma, prečo musia byť interiéry gastro podnikov zatvorené. (Povolené sú teraz len výdaj jedla a terasy, a to za špecifických podmienok.) „Vzhľadom na to, že sme sa dozvedeli, že v reštauráciach sa nakazilo iba 20 hostí, si uvedomujeme, že my ako segment nie sme šíriteľom nákazy COVID-19,“ vyjadril sa vedúci iniciatívy, pričom dodal, že spoločnosti a živnostníci, ktorí sú napojení na iniciatívu zajtra 8. 12. otvárajú svoje interiéry a budú k dispozícii hosťom.

Členovia iniciatívy chcú fungovať podobne ako veľkoobchody, obchody a supermarkety. „Chceme byť otvorení v rovnakom móde, ako sú otvorené kiná, divadlá alebo ako sú otvorené kostoly pre veriacich ľudí,“ dodal Heredoš.

Pridáva sa aj Únia fitness centier Slovenska. Mnohí podľa jej šéfa už s podnikaním skončili alebo sú na pokraji krachu.

„Všetci sme prišli o príjem. Mali sme sa podielať na nejakej tej solidarite. Zatiaľ tá solidarita ide na náš účet,“ vraví šéf Únie fitness centier Slovenska Pavel Kiseľ. Podľa jeho slov únia bojuje za fitness centrá, za vnútorné športoviská už od jari, čo vníma ako 9 mesiacov bezvýsledných rokovaní, ktoré neprinášajú odpovede. „Obrovské množsto členov Únie fitness centier zajtra otvára svoje prevádzky, pripájame sa k iniciatíve gastro,“ dodal Pavel Kiseľ.

„Nesmieme sa im čudovať!“ tvrdí Ján Laš z podobnej iniciatívy Zachráňme gastro. Tá združuje cez 700 podnikateľov. Uvedené kroky chápe, no pridávať sa nebude.

„Podnikatelia v gastre, ktorí nemajú šancu na zmysluplné donášky, okienkový predaj, či terasy, sú zúfalí. Mesiace sú zatvorení a ak nechcú prepúšťať platia minimálne 20 % odvodov, miezd a ďalších nákladov aj za zamestnancov, ktorí musia sedieť doma. Nikto im nepomohol s fixnými nákladmi na udržanie si prevádzky, ako sú energie, stráženie, platby licencií a podobne. Štát zakazuje zo dňa na deň, ale ani mesiace mu nestačia na pripravenia komplexného reálneho plánu pomoci,“ uviedol Ján Laš. Na druhej strane vysvetľovať si hygienické predpisy po svojom a amatérsky vykladať Ústavu, zákony a nariadenia, nepovažuje za rozumné. K protestnému otvárania prevádzok sa tak nepridáva.

Stále však žiada štát, aby pomohol tým, ktorí sú bez príjmu, alebo povedal, ako smú podnikať.

Foto: Pixabay.com

Aktualizované 8. decembra: Úrad verejného zdravotníctva SR hovorí o exemplárnych sankciách.

Prosí verejnosť, aby v týchto dňoch zvážili návštevnosť priestorov, v ktorých sa nerešpektujú opatrenia proti šíreniu koronavírusu. „Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže bohužiaľ viesť k exemplárnym sankciám,“ uviedol úrad, ktorá vníma, že podnikatelia sú v tomto čase ťažko skúšaní, no ak to bude potrebné, budú vraj musiať pristúpiť k sankciám. Mieni, že obchádzaním opatrení môže viesť k zhoršeniu epidemiologickej situácie a tým k oddialeniu oficiálneho uvoľňovania opatrení.

foto ilustračné (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password