Nežné pohlavie a nitriansky hokej

Nitra je mesto, ktoré sa môže pochváliť mnohými športovými úspechmi, zabúda sa však na ženské hokejové kluby.

Naši hokejový odchovanci pôsobia na domácej aj svetovej úrovni. Niet pochýb, že Nitra sa dá pokladať za liaheň talentov. Prečo sa teda žiaden čisto ženský klub nenachádza aj v našom meste?

Aj túto otázku si položil Stanislav Kubuš. Nezostal však len pri rozmýšľaní a podniká kroky k jeho znovuotvoreniu. 56-ročný odchovanec Nitry má s hokejom bohaté skúsenosti. V našom meste pôsobil ako brankár (od žiakov až po mužov), chytal v Spišskej Novej Vsi, Nemecku a Poľsku. Neskôr sa z neho stal tréner Slovenskej republiky v mnohých reprezentáciách. Úspešne trénoval nielen dorastencov a mužov, ale aj ženské družstvá. Ako uvádza, ženy trénuje už 15 rokov. Pod jeho vedením sa ženské kluby zúčastnili aj Olympiády. A práve takéto, výlučne ženské družstvo plánuje oživiť budúcu sezónu.

Čo Vás motivuje k založeniu čisto ženského (dievčenského) hokejového klubu?

Nitra momentálne prežíva hokejový boom, sám poznám veľa nitrianskych hráčok rôznych vekových kategórií, ktoré pôsobia pomimo nášho mesta. Trénujú buď v Topoľčanoch, Nových Zámkoch alebo na okolí, kde existujú ženské kluby. Tak som sa rozhodol, že skúsim dať dokopy nejaké hráčky aj tu, u nás, a uvidíme ako to pôjde.

O aké vekové kategórie pôjde, ako budú hráčky rozdelené?

To uvidíme. Záleží, aké ročníky sa nám prihlásia. Viem, že na zimný štadión chodia aj malé deti a tie z nich, ktoré hrajú, môžu chodiť hrávať do určitého veku spolu s chlapcami. My zatiaľ uvažujeme o dvoch alebo troch tréningoch týždenne, ktoré budú určené len pre ženy/dievčatá/deti.

Zdroj: Pixabay.com

Kde by prebiehala príprava?

Oslovil som kompetentných ľudí na zimnom štadióne. Jednali sme o mojom nápade, ale či to vyjde, je otázne…sám neviem. Z rozhovoru, a aj z mojej vlastnej skúsenosti viem, že pre mnohé štadióny je to skôr ďalšia starosť ako posila. Museli by nám uvolniť miesto v rozvrhu ľadovej plochy, dať nám šatňu, atď. Keď povedia nie, skúsime osloviť vedenie na Klokočine. Samozrejme, všetko záleží aj od toho, či sa nám podarí nájsť sponzorov.

Prečo podľa Vás žiadne ženské hokejové družstvo nie je?

V Nitre kedysi bolo, ale to je asi 30 rokov dozadu. Teraz tomu tak nie je, lebo sa o to nikto nezaujímal. Tiež som presvedčený o tom, že pre mnohých je ženské družstvo len príťažou. Neraz som sa počas svojho pôsobenia v reprezentácii stretol s rôznymi výhovorkami, prečo sa nedajú obsadzovať dievčatá. Preto chcem založiť tento klub, aby mladé hráčky nemuseli končiť v 15 rokoch. Je to škoda.

Zdroj: Pixabay.com

Akých trénerov plánujete osloviť na spoluprácu?

Mám zopár mien, oslovil som napríklad Jozefa Blaška. Bol môj tréner, veľa ma naučil a má rozsiahle skúsenosti. Postupne uvidíme, kto sa zapojí ďalej. Bude záležať aj na počte prihlásených.

Kde sa bude dať prihlásiť, koho budú môcť hráčky alebo ich rodičia osloviť?

Prostredníctvom emailu alebo telefónu, moje kontaktné údaje umiestnim na príslušné miesta. Mám aj hráčky, ktoré som poprosil o zdieľanie na sociálnych sieťach. Tiež by sme chceli ohlásiť nábor počas prestávky hokejového zápasu, uvidíme či sa to podarí.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password