Neverte hoaxom! Tie vás nevyliečia

Súčasnú náročnú situáciu na Slovensku začali využívať najrôznejší podvodníci a špekulanti.

Ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Ešte pred 6. marcom, kedy bol na území SR potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom sa na internete začalo šíriť množstvo dezinformácií. Jeden z prvých hoaxov sa týkal sms správ, ktorými malo Ministerstvo vnútra SR organizovať evakuáciu z dôvodu šírenia spomínaného vírusu. „Táto SMS správa je falošná. Ako nám z ministerstva potvrdili, takéto správy nerozposielali a telefónne číslo je falošné,“  informovala pred časom Polícia SR. Viac sa dočítate v článku nižšie.

A falošných informácií postupne pribúda. Rovnako pred prvým potvrdeným slovenským prípadom mnohí na sociálnych sieťach zdeľali údaj, že vírus už na Slovensku potvrdený bol, ale vec sa tají. Dôvodom zatajovania mali byť aj voľby do NR SR, ktoré sa konali 29. februára.

„Medzi týmito šíriteľmi sú milovníci konšpirácii, ale aj takí, ktorí zámerne klamú a zabávajú sa na tom,“ vyjadrila sa polícia.

Ďalšie informácie na sociálnych sieťach hovoril o tom, že vírus „spláchnete do žalúdka“, ak budete pravidelne piť niekoľko dúškov vody. Vaše žalúdočné kyseliny by následne mali vírus usmrtiť. Na zamyslenie je aj spôsob samovyšetrenia, ktoré má potvrdiť alebo vyvrátiť koronavírus. Údajne, ak sa zhlboka nadýchnete a dokážete zadržať dych na 10 sekúnd bez kašľa, nepohodlia či dusenia, vírus nemáte.

„Po vystavení slnku vírus úplne zmizne,“ píše sa okrem iného v ďalšej dezinformačnej správe.

Hoci pozitívne účinky slnka spomínal v posledných dňoch v médiách viackrát aj infektológ Vladimír Krčméry, také jednoduché to s jeho vplyvom na koronavírus nie je.

Pravdivé informácie (zdroj: fb Hoaxy a podvody – Polícia SR)

Medzitým niektorým občanom Slovenska pricházajú sms správy s nasledujúcim textom: „Dobrý večer máme podozrenie že ste boli v styku z nakazenou osobov na Vírus COVID 19 pre zabránenie šírenia prosím ostante doma vyslali sme záchrane zložky“. Už vzhľadom na množstvo pravopisných chýb je zrejmé, že správa neprišla od kompetentnej inštitúcie, čo napokon potvrdila aj polícia.

Sms-ky a textové poplašné správy nestačia – špekulanti pritvrdzujú.

Pred niekoľkými dňami sa sociálnymi sieťami začali šíriť aj poplašné hlasové správy. Na jednej z nahrávok na základe informácií „od baby z Krízového štábu SR“ mužský hlas upozorňuje ľudí, aby si čo najskôr nakúpili, pretože v najbližších dňoch budú zatvorené všetky obchody a do Bratislavy príde okolo 1500 vojakov, ktorí tam budú hliadkovať.

Na druhej nahrávke šírila paniku žena, ktorej nejaký „Čaba“ povedal, že podľa Bezpečnostnej rady štátu bude Bratislava o 2 týždne uzavretá a ľudia budú dostávať potraviny na prídel.

Na tretej nahrávke iný ženský hlas upozorňuje na liek brufen (ibuprofen), ktorý má spolu s koronavírusom „duplikovať rozmnožovanie tohto víru v tele“. Žena sa pritom odvoláva na údaje univerzity z Viedne. Ako už polícia uviedla, aj táto hlasová správa bola falošná. „Ide o hoax. Keďže existuje dôvodné podozrenie, že ide o trestný čín ,šírenie poplašnej správyʻ, autorovi hrozí väzenie,“ vyjadrila sa Polícia SR, podľa ktorej nepravosť údajov potvrdila aj viedenská univerzita. Zároveň pripomenula, že ak máte tip, kto by mohol byť za hlasovými správami, ich mená či adresy máte poslať v správe na facebook Polícia Slovenskej republiky, prípadne facebookovú stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Premiér SR Peter Pellegrini upozornil na to, že hlasy autorov poplašných správ sú pomerne dobre rozpoznateľné.

Overené informácie o koronavírus sledujte na webstránkach slovenských ministerstiev, napríklad Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, prípadne regionálnych úradov verejného zdravotníctva, na facebooku Polície SR alebo na facebooku uvedených inštitúcií.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password