(Ne)Silvester

Takýto záver roka si zrejme nik nepredstavoval…

A je to tu. Posledný deň v roku – čas bujarých osláv, všeobecnej veselosti a neutíchajúcich ohňostrojov. Dnes veru nie… Silvester 2020 bude iný, či sa nám to páči alebo nie.

Situácia je mimoriadne vážna. Pandémia mnohým skomplikovala Vianoce a teraz výrazne utlmí i novoročné oslavy. V závere roka 2020 prichádzajú veľmi smutné správy – hovorí sa o desiatkach mŕtvych a extrémne vyčerpaných zdravotníkoch. Bezútešné chvíle dnes nedokáže zastaviť nič, len náš vlastný zmysel pre zodpovednosť. Ten, kto chce vstúpiť do nového roka zdravý, musí dnešné bujaré slávenie odložiť. K zodpovednosti vyzývajú poprední predstavitelia vlády, regionálni politici, lekári aj hygienici. „Cestovanie, návštevy a oslavy s ľuďmi, s ktorými nežijete v jednej domácnosti, sú v súčasnej, veľmi vážnej epidemiologickej situácii, rizikové. Rádovo zvyšujú pravdepodobnosť, že sa nakazíte ochorením COVID-19, prípadne, že infekciu zanesiete medzi svojich blízkych,“ pripomína Ministerstvo zdravotníctva SR a občanov prosí, aby neriskovali a nepomáhali k zakladaniu novoročných ohnísk nákazy. Na verejnosť apeluje i premiér Igor Matovič: „Spamätajme sa, prosím! Dodržujme nariadenia a čísla pôjdu výrazne dole. Ale, ak si naďalej svoje pôjdeme, peklo na Zemi zažijeme. Máme to v našich rukách a nie je to fráza.“

Zdroj: ÚVZ SR

Nemocnice sú pred kolapsom. Odborníci hovoria o „katastrofálnej situácii“.

Stále častejšie sa skloňuje sprísnený zákaz vychádzania a padol i návrh na zriadenie poľnej nemocnice. Tá v Nitre už jednoducho nestíha. Ako kľúčové zdravotnícke zariadenie v regióne môže preto po novom povolávať zdravotnícky personál aj zo súkromných ambulancií. Tento nevyhnutný krok je možný na základe pretrvávajúceho núdzového stavu. V predvečer dnešného dňa navyše prišlo nariadenie, ktoré ukladá vybraným nemocniciam poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Nech už to znie akokoľvek desivo, je to pravda. Chýbajú lekári, sestry, brigádnici a dokonca aj chladiace boxy. Ak už toto nie je dôvod hodný zamyslenia, tak potom nič…

Vírus na sviatky nepozerá.

Ak máte pocit, že vás niekto straší, zrejme sa nemôžete alebo nechcete pozrieť realite do očí. Je tu COVID-19, celosvetová pandémia a, žiaľ, aj iné život ohrozujúce ochorenia. Kiež by aspoň tie vymizli. Možno by nebolo toľko rizikových pacientov a lekári by sa mohli venovať len tým covid-pozitívnym. Veď čo je oproti takýmto starostiam pokazená nálada zo zrušenej oslavy? Myšlienka na to, ako vstúpia do nového roka pacienti v nemocniciach, je priam desivá… Na prahu smrti si človek veru nehvízda. Verte mi, sú to pre všetkých hrozivé chvíle plné beznádeje… Buďme k nim, k ich rodinám, blízkym aj zdravotníkom preto solidárni. Nešírme vírus ďalej. Nezaujíma ho, že si chceme len chvíľu užiť, oddýchnuť si od každodenných starostí a trochu sa potešiť. Útočí a my s tým nič nenarobíme. Zachovajme sa teda správne, všetky návštevy i oslavy si predsa môžeme vynahradiť neskôr.

Milí čitatelia, do roku 2021 vám z redakcie Nitrianskeho hlásnika želáme pevné zdravie, aby ste nikdy nemuseli zažiť strach a bezmocnosť, ktoré sú v posledných dňoch tak intenzívne. Správne rozhodnutia a neochvejnú vôľu vydržať i tie najťažšie časy, no zo všetkého najviac hlavne nadchádzajúci rok lepší, ako ten predchádzajúci. Ďakujeme za priazeň, ktorú nám denne prejavujete! Nesmierne si ju vážime.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password