Nepríjemná správa pre fajčiarov: Cigarety budú opäť drahšie

Ceny cigariet a tabakových výrobkov vzrastú od februára 2021 o desiatky centov.

Koncepcia mechanizmu úpravy daňových sadzieb je rozvrhnutá na nasledujúce 4 roky. Prvé zvyšovanie spotrebnej dane z tabakových výrobkov nastane už 1. februára 2021, druhý krok je naplánovaný na február 2023. Štát týmto krokom reflektuje vývoj v oblasti sadzobnej politiky v okolitých členských štátoch EÚ a zároveň sa snaží nastoliť primeranú rovnováhu medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia.

Cena jednej škatuľky cigariet vzrastie v budúcom roku priemere o 40 centov, ďalší nárast o 20 centov sa očakáva v roku 2023.

„Na úpravu sadzieb nadväzuje aj nastavenie lehôt dopredaja jednotlivých tabakových výrobkov,“ uvádza Ministerstvo financií SR. Pri cigaretách sa navrhuje 2-mesačná lehota dopredaja po zavedení nových sadzieb, čo v praxi znamená, že cigarety uvedené na slovenský trh do konca januára 2021, bude možné dopredať za pôvodnú cenu do konca marca 2021. Rovnaký mechanizmus by mal fungovať aj v roku 2023.

Návrhom novely sa má sprísniť aj prevoz tabakových výrobkov.

„Slovensko totiž do praxe zavádza smernicu EÚ, podľa ktorej sa začne využívať elektronická evidencia prepravovaného tovaru,“ pripomína rezort. Celý proces by mal byť teda výlučne elektronický, od čoho sa očakáva zníženie administratívnej záťaže podnikateľov aj finančnej správy. Výhodou je tiež väčšia transparentnosť pri preprave tabakových výrobkov, čím sa eliminujú prípadné podvody. Elektornizáciu tejto oblasti sú však členské štáty povinné zavádzať až od roku 2023.

Mohlo by vás zaujímať: Metolové cigarety od 21. mája 2020 nekúpite

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password