Zoberú neplatičom značky?

Policajti so skrutkovačom? Od novembra sa majú meniť pravidlá cestnej premávky. Jednou z vecí, ktoré chce Ministerstvo vnútra riešiť, sú neplatiči pokút. Preto je navrhovaná nová zmena, podľa ktorej by policajti mohli odmontovať poznávaciu značku na aute vodiča, ktorý nezaplatil staršie pokuty. Má to byť spôsob, ako donútiť neplatičov platiť pokuty.

ilustračná fotka, zdroj : fb Polícia Slovenskej republiky

Veľa pokút, ktoré prídu domov do schránky, zostávajú nezaplatené. Niektorí ľudia ich jednoducho ignorujú. Štát takto prichádza o peniaze, ktoré nedokáže vymôcť. Ministerstvo vnútra preto prišlo s novinkou. 

„Keď vás policajt pri bežnej kontrole zastaví na ceste a zistí, že nemáte zaplatenú pokutu za minulé obdobia, môže vám zadržať vozidlo respektíve odňať tabuľky s EČV,“ povedal hovorca ministerstva vnútra SR Petar Lazarov.

Značku by vodič dostal až vtedy, keď zaplatí všetko svoje podlžnosti. Ministerstvo si sľubuje, že týmto k plateniu pokút prinúti nielen domácich vodičov, ale aj tých zahraničných. Zahraničných šoférov by sa mali týkať najmä tresty za nezaplatenie diaľničnej známky či mýta. Lenže pravdepodobnosť, že sa k nám vodiči z iných krajín vrátia a policajti ich náhodne zastavia, je príliš nízka. Podľa zákona uniformovaní muži síce môžu odobrať značky z vozidla, ale na mieste ho nemôžu nechať.

ilustračná fotka, zdroj : fb Polícia Slovenskej republiky

„Všetko bude riešené tak, aby k odňatiu tabuliek prišlo na parkovisku alebo takom mieste, kde nebudete s týmto vozidlom zavadzať ,“ upresnil Lazarov. Odoberanie značiek ako výchovný prostriedok veľa krajín v Európe zatiaľ nepoužíva. V Rakúsku vám však policajti môžu z auta odobrať nejakú cennosť a vrátia vám ju až keď pokutu zaplatíte.

Podľa názorov ľudí na sociálnej sieti odobranie tabuľky s EČV nie je riešením. Oveľa viac uprednostňujú hľadanie takého riešenia, ktorým by vodiči predpisy neporušovali. Potom by nebolo potrebné vymýšľať spôsob, ako peniaze vymáhať.  

Nový zákon by mal byť v platnosti od 1. novembra 2019.

Televízia Nitrička

Forgot Password