Nemocnice hlásia nedostatok krvi

Vítaní sú darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

Od vypuknutia epidémie poklesol počet darcov krvi, dôsledkom čoho nemocnice na Slovensku strácajú nevyhnutné zásoby. „Chceme preto požiadať, aby ste darovali krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov pri operáciách a transplantáciách nedá realizovať,“ vyzýva obyvateľov Ministerstvo zdravotníctva SR. Vítaní sú aktívni darcovia aj prvodarcovia. Odberové pracoviská Národnej transfúznej služby SR (NTS SR) sa potešia ľuďom s akoukoľvek krvnou skupinou.

V týchto dňoch najviac chýba krvná skupina A a všetky Rh negatívne skupiny.

Každá kvapka krvi je vysoko cenená a zachraňuje život. „Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách NTS na území SR s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám cca 1 000 darcov,“ opísala situáciu Renáta Dundová, generálna riaditeľka NTS SR a vysvetlila, „potrebujeme ich, aby sme boli schopní v plnej miere uspokojiť požiadavky nemocničných zariadení a nekrátili im objednávky, čo by znamenalo ohrozenie liečby pre pacientov, ktorí potrebujú krv k svojej liečbe.“

Každý darca sa môže objednať telefonicky na ktoromkoľvek pracovisku NTS SR.

Darcovia sa o svoje zdravie obávať nemusia. Na všetkých pracoviskách transfúznej služby platia prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. „Darcovia krvi môžu vstúpiť na pracovisko až po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu alebo dokladom preukazujúcim existenciu niektorej z výnimiek,“ informuje NTS s tým, že povinné je i prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie telesnej teploty a vyplnenie Checklistu. Všetky potrebné informácie získate pri objednávaní alebo na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR.

Darujte krv a zachráňte život!

Foto: ilustračné/pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password