Nemocnica zakázala návštevy, nevykonajú ani sono bedrových kĺbov

Opatrenia pred hroziacim koronavírusom typu COVID-19 sa množia.

Vo Fakultnej nemocnici v Nitre od utorka 10. marca v záujme ochrany zdravia bábätiek nebudú vykonávať sonografické vyšetrenie bedrových kĺbov. Toto obmedzenie bude trvať minimálne najbližších 14 dní – do 24. marca.

Na základe zvýšeného poštu respiračných ochorení nitrianska nemocnica od piatka minulého týždňa nariadila zákaz návštev na všetkých klinikách a oddeleniach. Toto nariadenie prijal v piatok aj krízový štáb za účasti premiéra Petra Pellegriniho a ministerky vnútra Denisy Sakovej. V súvislosti s nákazou COVID-19 bol vydaný „zákaz návštev pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, detských domovoch a väzniciach.“

Pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom je k dnešnému dňu na Slovensku sedem. Negatívnych je 541 vzoriek.

Ústredný krízový štáb SR v súvislosti s novým vírusom zakázal od 10. marca organizovanie športových kultúrnych aj verejných podujatí na Slovensku po dobu 14 dní. V prípade potreby môže byť táto časová lehota predĺžená. Svoju činnosť dočasne rušia aj viaceré slovenské univerzity (medzi nimi aj UKF a SPU) a kultúrne inštitúcie (Divadlo Andreja Bagara).

Nitrianska nemocnica je na starostlivosť o pacienta s vysoko virulentnou nákazou pripravená. Zdravotnícky personál absolvoval nácvik manažmentu pacienta s podozrením na koronavírus už v polovici februára. Aby sa zabránilo šíreniu ochorenia je dôležitá aj spolupráca laickej verejnosti. Dodržiavanie prísnych hygienických podmienok a platných bezpečnostných pokynov by malo byť samozrejmosťou.

Ak pociťujete príznaky ochorenia, nikam nechoďte! Zostaňte doma. Telefonicky kontaktuje svojho lekára a RÚVZ v NR na čísle 0948 495 915.

Zdroj: FN NR

Koronavírus alebo Covid19 je nebezpečné vírusové ochorenie šíriace sa z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej. Prvýkrát bol vírus nahlásený 31. decembra 2019. Počet nakazených stále stúpa. V Európe najviac trpí Taliansko. Taliansky premiér Giuseppe Conte v pondelok večer oznámil, že rozšíril obmedzenia v súvislosti so šírením vírusu na celú krajinu. Avizované opatrenia vstúpili do platnosti v utorok ráno. Taliansko sa tak stáva červenou zónou.

Pod hrozbou pokuty 1 650 eur je nariadená aj povinná 14-dňová karanténa pre všetkých ľudí vracajúcich sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu.

„Kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. Kto z nedbanlivosti spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nákazlivej ľudskej choroby, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky,300/2005 Z. z. – Trestný zákon.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password