Nemocnica už má výsledky dieťaťa s podozrením na koronavírus

Medializovaný prípad dieťaťa, u ktorého bolo podozrenie na koronavírus poukazuje aj na nezodpovednosť.

Foto ilustračné

Odborníci pripomínajú, že po návrate z postihnutých oblastí a zvlášť pri symptómoch naznačujúcich ochorenie COVID-19, by sme mali byť opatrní. Lekára, ktorý dieťa po príchode do nemocnice ošetroval, preto zarazilo správanie rodičov. U dieťaťa mali totiž bolesti a horúčky pretrvávať štyri dni. „Pýtam sa: Cestovali ste? Ticho… Uprene sa zahľadím na rodiča… No, áno, lyžovať. Ticho… Neboli ste v Taliansku??? Ticho… Boli. A prečo ste to nepovedali hneď?“ opísal situáciu počas vyšetrenia pediater fakultnej nemocnice Peter Visolajský, ktorý napokon zistil, že rodič bol v ten deň prepustený z infekčného oddelenia, kde bol pre podozrenie na COVID-19. Výsledky testov rodiča boli negatívne, no dieťa vtedy testované nebolo.

Výsledky testov na COVID-19 sú podľa Táni Timkovej, hovorkyne FN Nitra u dieťaťa negatívne. Ochorenie sa nepotvrdilo.

Pediater neskôr na sociálnej sieti k situácii dodal: „Môj status nebol o šírení paniky, ani o vyvolávaní hnevu voči nejakej osobe, šlo o to, aby som konkrétnym zážitkom upozornil ľudí na ohľaduplnosť a zodpovednosť v tejto situácii“. Pediater a ošetrujúca sestra museli byť v karanténe.

Dodržiavajte preto opatrenia nariadené kompetentnými inštitúciami.

Osoby vracajúce sa z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey musia byť po návrate na Slovensko po dobu 14 dní v karanténe, a to spolu s osobami, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti. Za nedodržanie nariadenia môže byť občanovi uložená pokuta do výšky 1650 €. „Ak sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte lekára, lekársku pohotovostnú službu alebo operátora KOS ZZS (Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby) a informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti,“ dopĺňa Úrad verejného zdravotníctva. Telefonický kontakt na KOS ZZS Nitra je 037/6924 511.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password