V Komárne liečia pacientov s COVID-19 monoklonálnymi protilátkami

Protilátky podávajú formou infúzie do žily. Po podaní zdravotný stav pacienta nejaký čas sledujú.

Nemocnica Agel Komárno môže liečiť svojich pacientov nakazených novým koronavírusom monoklonálnymi protilátkami. Nemocnica dostala 96 balení lieku REGN COV2 (kasirivimab a imdevimab), potvrdila vedúca farmaceutka nemocničnej lekárne Hajnalka Komjáthy.

Každé balenie lieku obsahuje dve dávky.

Liečbu musí stanoviť praktický lekár a určená je pre pacientov v začiatočnom štádiu ochorenia, ktorí majú vysoké riziko, že koronavírus u nich prejde do závažného stavu. Monoklonálne protilátky sa podávajú v nemocnici formou infúzie do žily, čo trvá maximálne 30 minút. Po podaní je pacient ešte jednu hodinu sledovaný.

Liek je určený pacientom bez príznakov infekcie COVID-19 alebo s mierne až stredne závažným priebehom, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu.

Kasirivimab a imdevimab sú bielkoviny, tzv. monoklonálne protilátky, ktoré sa viažu na tzv. spike protein koronavírusu, spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Zabraňuje vírusu dostať sa do buniek v organizme a spôsobiť infekciu, vďaka čomu môžu pacienti jednoduchšie a rýchlejšie prekonať vírusovú infekciu.

foto ilustračná (unsplash.com)

Televízia Nitrička

Forgot Password