Viac ako 100 nelegálnych reklamných plachiet na území mesta

Nie je tomu tak dávno, čo dalo mesto odstrániť reklamné hodiny z hlavnej križovatky, ktorým skončila platnosť povolenia a už sa objavili ďalšie, nelegálne umiestnené reklamné plochy.

Takmer každé mesto zaplavujú reklamy, či už oficiálne alebo tie nelegálne. Pútače, bilboardy a iné reklamné plochy na nás hľadia takmer na každom kroku. Mesto Nitra začalo s nelegálnou reklamou bojovať už v minulosti a nie je tomu tak dávno, keď zmizli aj reklamné hodiny z hlavnej križovatky. Mesto takýmto spôsobom bojuje proti reklamnému smogu. „Riešime to tak, že nepredlžujeme prenájom týchto stavieb na našich mestských pozemkoch,“ vyjadril sa hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Hoci sa množstvo nepovolených reklám na území mesta z roka na rok vďaka ich odstraňovaniu zmenšuje, trend nelegálneho umiestňovania nových je stále v móde.

Bratislavská personálna agentúra s pobočkou vo viacerých slovenských mestách umiestnila v meste pod Zoborom viac ako 100 reklamných plachiet ponúkajúcich pracovnú príležitosť.

Najnovšiu nepovolenú reklamu v našom meste sme si všimli nielen my, ale aj pracovníci Mestského úradu. Problém začali medzičasom riešiť. „Jednoznačne ide o nepovolenú reklamu. Podľa informácií zo Strediska služieb niekto po celom meste rozvešal vyše 100 takýchto reklám. Mesto sa spojilo so štátnou políciou, rozmiestňovanie desiatok kusov ilegálnych reklamných plôch tak už má v rukách polícia,“ informoval nás Tomáš Holúbek.

Ohľadom tejto témy sme sa snažili získať vyjadrenie aj od personálnej spoločnosti, ktorej nepovolené reklamy patria. „Neviem o ničom, čo by bolo vyvesené. Nemám informáciu, že by to niekto vešal,“ vyjadrila sa vedúca nitrianskej pobočky Martina Grófová. „Áno, táto informácia sa mi už dostala, zatiaľ ale ešte neviem, čo sa presne deje. Zisťujem to,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Miroslav Kudlej.

Mesto Nitra už zrušilo všetky nájomné zmluvy na svojich pozemkoch a napriek tomu, že ročne odstráni vyše 100 nelegálnych reklám, stále ich je veľa. Momentálne je na území mesta povolených 95 reklamných stavieb, ďalších 152 stavieb, ktoré sa tu nachádzajú, už nemá platné povolenie.

Problém so staršími reklamami je podľa referenta urbanizmu a architektúry v tom, že boli povolené na dobu určitú, no po jej uplynutí ich reklamné agentúry odmietajú odstrániť. „Musíme robiť konania o odstránení. Máme reklamy, ktoré nie sú povolené od roku 2014, 2015 aj 2017 a ešte stále bojujeme s agentúrami, aby ich dali preč. Súdne konania v týchto prípadoch trvajú aj jeden a pol roka,“ hovorí Anton Kondrla.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password