Dôvod je jednoduchý – cestovné kancelárie (CK) ich peniaze už použili na zaplatenie záloh pre poskytovateľov ubytovania. Svoju dovolenku však máte právo zrušiť, treba však počítať, že ak tak urobíte teraz, prídete o tridsať percent z ceny zájazdu: „Môže to byť aj viac ako tých 30%. Ak by klient zrušil svoj zájazd teraz a mal odcestovať až v lete, tak by prišiel o 30% ceny zájazdu a cestovná kancelária mu musí peniaze vrátiť, aktuálne podľa zákona do 14 dní,“ vysvetľuje Boris Michalík, vedúci katedry manažmentu a turizmu FF UKF.
CK sa snažia vzniknutú situáciu riešiť. V týchto dňoch vyjednávajú s Ministerstvom hospodárstva, kde navrhujú presadiť tzv. vouchre – poukážky na (najčastejšie hotelové) služby vystavené CK, ktoré potvrdzujú, aké služby boli vopred zaplatené. Tie by mali platiť do konca nasledujúceho roka, čiže do 2021. Dovolenku bude možné po prijatí tohto riešenia posunúť o rok, cestovky preto radia počkať na vyjadrenie ministerstva a zájazdy nerušiť. „V tomto prípade, ak by takáto možnosť bola, tak by boli ochránené na jednej strane aj práva klientov a ich peniaze, na druhej strane aj CK a CA, pretože by klienti mohli v plnej miere čerpať svoje investované peniaze v CK v neskoršom období. Pokiaľ by tam nemohli alebo nechceli urobiť, tak po uplynutí tejto ochrannej doby by mal klient nárok na vrátenie peňazí v plnej výške,“ hovorí Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie CK a CA (cestovné agentúry – pozn. red.).
Ak sa vláda s CA a CK nedohodne, pre mnohé z nich to bude mať, bohužiaľ, zrejme likvidačné následky. Svoj koniec oznámila napríklad nitrianska cestovka Aeolus: „Sme presvedčení, že my po náročnej minuloročnej sezóne nemôžeme ďalej pokračovať v predaji a príprave na zrealizovanie letnej sezóny. V mimoriadnej situácii, v ktorej sa teraz všetci nachádzame, by to bolo z našej strany nezodpovedné. Navyše, legislatíva jasne stanovuje pravidlá „hry“ aj v takýchto prípadoch, nedáva na výber a preto vám oznamujeme, že bolo voči našej spoločnosti začaté konkurzné konanie,“ vyhlasuje CK Aeolus.
Cestovky preto dúfajú, že im vláda tak, ako v prípade Českej republiky umožní uplatniť svoje návrhy.
„Bavíme sa tu o tom, že je na zálohách vyzbieraných okolo 120 až 150 miliónov EUR. Čo je dosť veľká a podstatná suma, čiže pre toto je dôležité, aby sa tomuto vláda venovala a nejakým spôsobom tieto peniaze ochránila,“ odkazuje Roman Berkes.
Čo robiť, ak cestovka vyhlási úpadok, vysvetľuje Boris Michalík: „Ak CK vyhlási úpadok, tak potom nastupuje procedúra, kedy poisťovňa preberá záväzky cestovnej kancelárie do výšky, na ktorú je táto CK poistená, takže klienti budú priebežne vybavovaní a odškodňovaní do výšky až 100%.“
Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.
Zdroj foto: Pixabay