Návštevy v nemocniciach sú povolené len za dodržania stanovených podmienok

Zlepšenie epidemickej situácie sa odzrkadľuje aj v nemocniciach, ktoré reprofilizujú lôžka späť pre necovidových pacientov. Návštevy sú povolené s ohľadom na vyhlášku.

Rezort zdravotníctva SR v polovici mája informoval, že zákaz návštev v nemocniciach naďalej platí, ale regionálne úrady verejného zdravotníctva budú môcť vo svojej územnej pôsobnosti určiť miernejšie alebo prísnejšie podmienky. Nemocnice v Nitrianskom kraji vyžadujú potvrdenia.

V Špecializovanej nemocnici sv. Svorada na Zobori musí návštevník vypísať pri vstupe formulár a zapísať sa do knihy návštev na oddelení.

Návštevné hodiny k pacientom sú povolené výlučne v stredu od 13.30 do 15.00 h a v nedeľu od 13.00 do 15.00 h. „Návštevu musí povoliť primár oddelenia, jedná sa o maximálne 2 osoby na 15 min.,“ upozorňuje nemocnica.

„Vzhľadom na nadregionálny charakter činnosti Fakultnej nemocnice Nitra sa návštevy pacientov nebudú riadiť regionálnym zaradením okresu Nitra do stupňa varovania podľa COVID automatu, ale budú viazané na celoslovenský COVID automat,“ uviedla Tatiana Kubinec, hovorkyňa nitrianskej fakultnej nemocnice, kde mali k 3. 6. hospitalizovaných päť covidových a 9 postcovidových pacientov, ani u jedného z nich zdravotný stav nevyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa slov hovorkyne tu teda naďalej platí zákaz návštev s výnimkami a podmienkami uverejnenými vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR, paragraf 1, odsek 2.

archív TV Nitrička

Obmedzenia sa podľa vyhlášky nevzťahujú na kňazov a ťažko chorých pacientov.

Kňazi naďalej pacientom v prípade potreby podávajú sviatosť pomazania. Návštevy sú povolené aj u vážne chorých a zomierajúcich pacientov, či pacientov, ktorí sú v paliatívnej starostlivost v pokročilom štádiu ochorenia.

Vyhláška spomína ďalšie výnimky, na ktoré treba potvrdenie.

V prípade zaočkovania mRNA vakcínou (Moderna a Pfizer) sa návštevník môže preukázať potvrdením, ak od očkovania druhou dávkou uplynulo viac ako 14 dní. Ak návtevník podstúpili očkovanie vektorovou vakcínou, ku ktorým patria Astra Zeneca (aj Sputnik V), preukáže sa potvrdením o vakcinácii, ak od 1. dávky uplynuli vaic ako 4 týždne. Povolenie návštev platí aj pre osoby, ktoré „sú viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19,“ vysvetľuje vyhláška.

foto: archív TV Nitrička

Okrem potvrdenia o zaočkovaní je možné preukazovať sa aj potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19, ktoré je platné 180 dní. Poslednou možnosťou je LAMP alebo PCR test, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín, alebo antigénový test, nie starí ako 24 hodín.

Nemocnice zvyšujú počet operácií.

Zlepšenie epidemickej situácie sa odzkadľuje aj na zvyšovaní počtu operácií. „Denne sa uskutoční v priemere 35 až 40 operačných výkonov,“ informuje Tatiana Kubinec z nitrianskej nemocnice. K dispozícii je teraz 7 operačných sál, čo je podľa hovorkyne štandardný režim vzhľadom na ročné obdobie, ktoré nastupuje.

Levická nemocnica urobila aj zmeny na covidovom oddelení a väčšinu covidových lôžok reprofilizovala späť pre bežných pacientov.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

V máji už týždenne dokázali vykonať takmer 90 operácií. Podobný počet eviduje aj nemocnica v Komárne, ktorá s Nitrianskym samosprávnym krajom spolupracuje v očkovacích centrách v Nitre, Šali a Štúrove. Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch od mája plní v kraji úlohu centra pre zdravotné problémy tzv. postcovidových pacientov. K reorganizácii covid lôžok tak, aby väčšina bola znovu k dispozícii pre bežných pacientov, pristúpili aj tu zlatomoraveckej nemocnici. Riaditeľka Nina Horniaková povolenie návtev považuje za: „pozitívnu správu tak pre pacientov, ako aj príbuzných, ktorí sa nemohli celé mesiace vidieť osobne. Platia však presné pravidlá, ktoré všetci príbuzní musia rešpektovať“.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password