Návštevnosť skateparku na Popradskej zvyšujú aj policajné hliadky

Nie, že by chceli, ale musia.

foto ilustračná (zdroj: archív TV Nitrička)

Odpad a výtržnosti patria k negatívnym stránkam nitrianskeho skateparku na Popradskej ulici. Nedávno tam opäť museli zasahovať hliadky mestskej polície. V jeden večer sem zamierili z dôvodu preverenia oznamu o deťoch, ktoré tu údajne lámu vysadené stromčeky. „Sedemnásťročný mladistvý z Klokočiny uviedol, že sa zavesil na stromček, avšak bez úmyslu ho poškodiť a podľa jeho vyjadrenia ho ani nepoškodil,“ uvádza nitrianska polícia. Hliadka zistila, že hovorí pravdu, no skupine mladistvých dôrazne dohovorila o poškodzovaní majetku.

O pár dní tu bola hliadka znova.

Večer preverovala oznam občana, ktorý tvrdil, že sa tu nachádza chlapec pod vlyvom alkoholu. U 14-ročného mladistvého dychová skúška potvrdila prítomnosť alkoholu v krvi. Jeho stav si s 1,56 promile nevyžadoval zdravotnú strastlivosť, policajti však upovedomili privolaného otca, že synovo porušenie zákona bude ako správny delikt odovzdaný na príslušný sociálny útvar na doriešenie.

Napokon v nočných hodinách podozrivé správanie zachytil operátor kamerového systému mestskej polície.

Na monitoroch si všimol začínajúci konflikt 8 mladých osôb. Dve vyslané hliadky včas zabránili vzájomnému fyzickému ataku, návštevníci na vyzvanie polície upratali spôsobené odpadky a miesto opustili. V tomto prípade sa ukázalo, že kamerový systém má na mieste význam. Avšak stále zostáva otázkou, čo s odpadkami v okolí.

Nedávno tu na skúšku pribudla 1100 l nádoba na plasty, ktorá je tiež v zábere kamerového systému.

zdroj foto: NH

Jarmila Králová, mestská poslankyňa a predsedníčka komisie životného prostredia mestského zastupiteľstva v Nitre, riešenie víta, je ale nejasné, aký bude mať účinok. V okolí kontajnera síce teraz nebýva neporiadok, no ďalej od neho je situácia rovnaká, ako predtým. Vraví, že na smetnej nádobe trval poslanec Pavol Obertáš. „Na jednej strane je dobre, že tam kontajner je, na druhej strane pre široké okolie to zatiaľ asi neprináša efekt. Toto je podľa mňa naozaj o tej uvedomelosti ľudí, že keď ten odpad donesiem, tak ho aj odnesiem po najbližšiu odpadovú nádobu,“ hovorí poslankyňa. Obdobný problém s odpadkami podľa jej slov mali aj v parku v Párovských Hájoch, kam chodila mládež z Nitry. Riešením tu bolo vrece na odpad, a keby mládež chcela, upratať by si vedela aj v skateparku. Po celom areáli už totiž boli dopĺňané malé smetné nádoby. Že sú niekedy plné, je pochopiteľné, odpad je vtedy možné vhodiť napríklad do igelitového vreca a nechať pri smetnej nádobe.

Nielen odpadky, ale aj prípadné výtržnosti sú tu dlhodobým problémom, pre ktoré treba hľadať vhodné riešenia.

Poslankyňa Králová ako možnosť do budúcnosti spomína napríklad zavedenie prevádzkových hodín, možno aj oplotenie, dobrovoľnícku hliadku, polopodzemný kontajner (ten by však mohol byť riskantný, ak by sem občania znášali odpad z okolitých častí), či neziskovú organizáciu, ktorá by areál spravovala. Správca by mohol byť zároveň trénerom. Možností je niekoľko a ich uskutočniteľnosť je otázna.

Podstatným však zostáva správanie tých, ktorí areál využívajú. „Verím, že nejaké riešenie nájdeme, ale je to naozaj o tom, aby si tí, ktorí tam chodia, uvedomili, že je pre nich,“ dodáva poslankyňa.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password