Našli ste doklady? V žiadnom prípade ich nefoťte, hrozí vám pokuta!

Stalo sa vám niekedy, že ste naši stratené doklady cudzej osoby a nevedeli ste, čo s nimi? Zákon hovorí jasne, nezverejňujte ich, môže vás to vyjsť draho.

Urobiť niečo dobré a pomôcť človeku, ktorý sa ocitol v nepríjemnej situácii je úslužné, no netreba zabúdať na platné zákony. V roku 2018 prijala naša krajina zákon o GDPR (General Data Protection Regulation) – čiže zákon o ochrane osobných údajov. Ten zakazuje spracovávať alebo pracovať s osobnými údajmi iného človeka, pokiaľ na to nemáme jeho písomný alebo ústny súhlas. Práve pre tento zákon sa môže stávať, že niektoré spoločnosti vám pred začatím hovoru oznámia, že váš telefonický rozhovor bude nahrávaný.

Čo však robiť, keď chcem nájdené doklady vrátiť? Obráťte sa na políciu. „V zmysle zákona o občianskych preukazoch č. 395/2019 Z. z. o občianskych preukazoch v platnom znení §15 ods. 3, kto nájde občiansky preukaz, je povinný ho bezodkladne odovzdať príslušníkovi Policajného zboru, príslušníkovi obecnej polície, obci alebo zastupiteľskému úradu, ktorí bezodkladne zabezpečia jeho odovzdanie príslušnému útvaru,“ odkazuje Renáta Čuháková, hovorkyňa KR PZ v Nitre.

Ďalším upozornením je, že nikdy nezverejňujte cudzie doklady na sociálnych sieťach, aj keď máte len tie najlepšie úmysly. Vaše konanie je v tomto prípade protiprávne. „Pokiaľ si nájdený občiansky preukaz ponecháte alebo odfotíte, vy tie údaje nesmiete nijakým spôsobom ani spracovať, to znamená, že fotografiu nemôžete ani niekomu poslať, alebo nebodaj dať do nejakej internetovej skupiny. Treba dodržať zákon, ten hovorí, že ho jednoznačne treba odovzdať polícii, obci, atď…“ vysvetľuje Juraj Šranko, právnik.

Ak zákon porušíte a zverejníte nájdené doklady, rátajte s pokutou, ktorá sa môže pohybovať od 150 € vyššie.

Pozor si dajte aj na zverejnenie fotografie, ktorá sa nachádza na doklade, mnoho ľudí si totiž neuvedomuje, že aj tá patrí medzi identifikačné údaje. „Tá fotografia je obraz tváre a to je identifikačný údaj, ktorý umožňuje identifikovať konkrétnu osobu a v takom smere už ako identifikátor tá fotografia jednoznačne slúži,“ dodáva právnik Juraj Šranko.

Viac informácií nájdete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password