Našli spôsob ako ušetriť: Listy roznášajú mestskí poštári

Po meste sa presúvajú najmä peši a autobusmi.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Jednotlivé odbory a referáty Mestského úradu v Nitre denne vydajú stovky rozhodnutí. Tie však neposielajú poštou, radnica zamestnáva vlastných poštových doručovateľov. Mesačne tak vie ušetriť nemalé sumy peňazí. „Úspory za jeden mesiac predstavujú zhruba 3 000 eur. Za minulý rok ušetrila radnica na poštovnom 40 000 eur, rok predtým dosiahli úspory 38 000 eur,“ informovala Zuzana Tvarožková, odborná referentka z referátu klientskeho centra.

S nápadom, aby mesto zamestnalo svojich poštárov prišiel pred 17 rokmi Jozef Korec, vedúci vtedajšieho oddelenia prvého kontaktu, ktoré bolo neskôr zmenené na súčasné klientske centrum. Na úrade tak pribudlo pracovné zaradenie „poštový doručovateľ“. „Zdalo sa mu totiž neefektívne posielať listové zásielky, určené najmä inštitúciám a občanom v Nitre Slovenskou poštou, ktorá bola v tom období jediným monopolom na tento druh služieb,“ uvádza mestský úrad.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Roznášajú v každom počasí aj večer.

V súčanosti mesto zamestnáva dvoch poštárov. Poštu roznášajú napríklad po Klokočine, Chrenovej a Starom meste. Presúvajú sa mestskou autobusovou dopravou alebo peši, mali by mať preto dobrú kondíciu. K adresátom sa musia vydať aj v nepriaznivom počasí. „Ku klientom musíme chodiť v čase, keď je predpoklad, že ich nájdeme doma. Preto veľká časť našej práce spadá do neskorých odpoludňajších a večerných hodín,“ hovorí doručovateľ Peter Pócsik. Od návrhu využívať na prepravu bicykle alebo mopedy sa upustilo z dôvodu obavy z krádeže a zložitého presunu od vchodu k vchodu.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Najviac zásielok odchádza z odboru stavebného poriadku, útvaru hlavného architektra mesta a matričného úradu.

Obyvateľom roznášajú tzv. zásielky na doručenku, teda listy do vlastných rúk, ktoré si musia prevziať vlastným podpisom. „Pri zásielke prostredníctvom Slovenskej pošty by mesto muselo za jeden takýto list zaplatiť v gramáži do 50 gramov 2,10 eur, pri opakovanom doručení do vlastných rúk 2,45 eur,“ dodáva Zuzana Tvarožková. Ak teda čakáte zásielku od mesta, skontrolujte si zvončeky a zatvorte psov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password