Nasadajte na bicykle! Chystá sa júnová cyklojazda

Po uvoľnení najprísnejších opatrení v súvislosti so šírením koronavírusu mieri do mesta pod Zoborom podujatie, ktoré chce upozorniť na problémy cyklistov na cestách.

Masová jazda Nitrou po dlhšom čase opäť dostáva zelenú. Cyklisti sa tak v piatok o 18.30 na Svätoplukovom námestí môžu opäť stretnúť na podujatí s názvom Cristal Mass. Každomesačný cyklo zážitok nebolo možné kvôli pandémii zorganizovať viac ako tri mesiace.

Cieľom spoločnej jazdy je propagácia mestskej cyklistiky a snaha upozorniť na problémy v doprave, ktorým musia cyklisti pravidelne čeliť.

Na takmer 11-klometrovej jazde Nitrou sú podľa organizátorov vítaní všetci: „Ste vítaní mladší aj starší, na bicykloch aj na kolobežkách, aktívni aj rekreační, noví aj starí.“ Do pár hodín od vytvorenia udalosti na sociálnej sieti sa organizátori tešili takmer stovke záujemcov.

Foto: Critical Mass Nitra

Myšlienka spoločnej jazdy mestom vznikla v ďalekom San Franciscu v septembri 1992 a rýchlo sa rozšírila do vyše 300 rôznych miest všade po svete. „Critical Mass je neformálna spoločenská jazda mestom na oslavu cyklistiky a uplatnenie práv cyklistov,“ opisujú organizátori podujatia, ktorí hromadne nasadajú na bicykle väčšinou posledný piatok v mesiaci. Critical Mass pritom nie je organizácia, ale spoločná akcia, nemá lídrov ani členov. Nejde ani formu protestu a jej cieľom nie je vyvolávanie konfliktov s vodičmi, ale propagovanie cyklistiky ako vhodnej alternatívy k automobilovej doprave. „My neblokujeme premávku, sme jej súčasťou. Cieľom je, aby si nás vodiči všimli a pri riadení vozidla s nami rátali,“ opisujú svoju motiváciu organizátori.

Foto: FB Critical Mass Nitra

Hromadná jazda mestom má svoje pravidlá rovnako, ako akákoľvek iná, bežná jazda na bicykli.

Základom je mať bicykel v dobrom stave vybavený na prevádzku v cestnej doprave účinnými brzdami, odrazkami a počas jazdy za zníženej viditeľnosti aj svetlami a blikačkami. Všetci účastníci sa musia riadiť platnými pravidlami cestnej premávky. „Jazdíme miernym tempom s ohľadom na všetkých účastníkov cestnej premávky. Nejazdíme na červenú a v protismere. Jazdíme civilne a predovšetkým sami za seba, tak ako v bežný deň,“  upozorňujú organizátori. Pre potreby podujatia nebude zastavená doprava ani poskytnutý policajný sprievod, je preto potrebné jazdiť jednotlivo za sebou, nepoužívať celý jazdný pruh a v žiadnom prípade nezaberať celú vozovku.

Foto: FB Critical Mass Nitra

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password