Národný žrebčín Topoľčianky bude oslavovať storočnicu

Založený bol 15. októbra 1921. Oficiálny názov v tom čase znel Štátny žrebčín Topoľčianky.

Národný žrebčín Topoľčianky slávi v októbri 100. výročie svojho vzniku. Oslavovať sa bude o čosi skôr, a to od 1. do 4. septembra 2021. V tomto období sa preto bude konať významné podujatie.

Prvý septembrový deň sa uskutoční o 14. hodine slávnostné dostihové popoludnie a súťažiť sa bude o Cenu Národného žrebčína. „Ako hlavný sa bude bežať prekážkový dostih na 4100 m „Veľká topoľčianska steeplechase“. Okrem toho budú môcť diváci sledovať šesť rovinových a prekážkových dostihov,“ uvedené je na stránke Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nasledujúci deň a aj 3. septembra sa o 10. hodine bude konať Medzinárodný chovateľský šampionát viacerých plemien (lipican, shagya-arab, huculský kôň a arabský plnokrvník). Posledný deň, 4. septembra o 13. hodine, je pripravený pre ľudí, ktorí prídu toto výročie osláviť, na dostihovej dráhe slávnostný galaprogram s kultúrnym programom. Vystúpi SĽUK i Hudba Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Súčasný Národný žrebčín Topoľčianky bol založený konkrétne 15. októbra 1921 rozhodnutím Ministerstva poľnohospodárstva ČSR. Jeho oficiálny názov bol odvtedy a až do 31. decembra 1959 Štátny žrebčín Topoľčianky. Názvy sa postupne menili.

Žrebčín mal pri jeho vzniku chovať a na potreby zemského chovu produkovať plemenné žrebce rôznych plemien, a to konkrétne arab, anglický polokrvník, hucul, lipican a nonius. „Pri svojom vzniku žrebčín z bývalého habsburského majetku prevzal budovu jazdiarne, ktorá tvorila základ chovu koní, staré maštale na objektoch Breziny, Hostie, Rybník, Krásny majer,“ píše sa na stránke Národného žrebčína Topoľčianky. Chovať sa tu nemali len kone, ale aj hovädzí dobytok, ošípané či ovce. Z uvedených troch sa do dnešného dňa chová len hovädzí dobytok.

foto: Nitriansky samosprávny kraj

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password