Naozaj skutočné dejiny Slovákov?

Výstava Skutočné dejiny Slovákov naznačuje, že sa dozviete o histórii našej krajiny aj to, o čom učebnice dejepisu nehovoria.

Výstava Ivany Šátekovej prináša iný pohľad na históriu našej krajiny. Podľa Nitrianskej galérie výstava poukazuje aj na tie časti histórie, o ktorých sa nehovorí. „Zámerom výstavy Skutočné dejiny Slovákov v Nitrianskej galérii je na základe najaktuálnejších vedeckých poznatkov ilustrovať vybrané udalosti a oblasti z našej histórie, o ktorých učebnice dejepisu zámerne mlčia,“ uvádza Nitrianska galéria.

Expozícia výstavy je členená do troch celkov. Prvá časť s názvom „Slovania/Slováci v premenách času“ sa zameriava na najhlbšiu minulosť krajiny. „V prvej časti výstavy sa venujeme tým najdávnejším dobám a histórii od praveku,“ hovorí kurátor výstavy Omar Mirza. Tu si môžete prezrieť napríklad prvý petrošekel nájdený na našom území alebo sošky paleolitických venúš. Vraj sa dozviete aj skutočné dôvody príchody Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska.

Ako návštevníci tiež môžete hlasovať za najkrajšiu venušu a zapojiť sa do žrebovania o hodnotnú cenu.

„V ďalšej miestnosti sa nachádzajú udalosti súčasnej sociálno-spoločensko-politickej atmosféry na Slovensku,“ hovorí kurátor výstavy. Časť výstavy „Skryté pozadie udalostí dnešných dní“ sa zaoberá nedávnym a stále aktuálnym dianím v spoločnosti. Veľký priestor dostáva nástenná infografika, ktorá prepája osoby a organizácie, do určitej štruktúry. Stena vznikla prekreslením infografiky z periodika staršieho dáta.

Počas návštevy výstavy môžete aj vy napísať na lístok meno osoby alebo organizácie, ktorá podľa vás v spoločnosti ťahá za nitky v pozadí. Sami tak dotvárate expozíciu výstavy.

Nachádzajú sa tu tiež vitríny s predmetmi, ktoré odkazujú na udalosti začiatku roka 2018. Dlažobná kocka, miniatúra stola s miliónom v hotovosti, odkaz na Piatu avenue a odznaky All for Jan. Artefakty, ktoré pripomínajú zložité obdobie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a zároveň poukazujú na rôzne konšpirácie. „Hlavná myšlienka výstavy je vlastne predstaviť ľuďom tie absurdity, ktoré dokáže vyprodukovať konšpirátorská scéna, ktorá začína byť stále populárnejšia. Je to pre diváka taká hra s jeho pozornosťou a kritickým myslením“ povedala autorka výstavy Ivana Šáteková.

Ako a prečo zomreli Štúr, Štefánik a Dubček? Na tieto otázky vám možno odpovie posledná časť výstavy, ktorá prináša rôzne interpretácie ich tragických úmrtí.

Expozícia výstavy vychádza z reálnych kníh, teórií, internetových článkov a rôznych názorov, ktoré sa nachádzajú v internetovom priestore. Autorka tieto veci iba nejakým spôsobom ilustrovala alebo posunula do inej roviny. „Ide o pohľad na dejiny očami konšpirátora“ hovorí autora výstavy. „No je na každom divákovi či zapojí svoje kritické myslenie a dokáže odčítať veci, ktoré sú medzi riadkami a ktoré nejakým spôsobom odkazujú na to, že nemusíme veriť všetkému čo vidíme a čítame,“ dodáva kurátor výstavy.

Na výstavu môžete nazrieť prostredníctvom reportáže TV Nitrička. Ak vás výstava zaujala, v priestoroch Salónu Nitrianskej galérie je otvorená do konca augusta 2019. Nahliadnuť do expozície môžete aj prostredníctvom reportáže TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password