Miesto bábiky hokejka

Prinášame rozhovor so skutočnou hokejistkou.

Prednedávnom sme vám priblížili tému ženského hokeja rozhovorom so Stanislavom Kubušom. Článok môžete nájsť tu.

Dnes sme sa na problematiku ženského hokeja spýtali samotnej hráčky Kristíny Fáberovej.

Kika má 20 rokov a študuje žurnalistiku na UKF v Nitre. Momentálne je po operácii zápästia, čo ju na istý čas vyradilo z hry, no nevzdáva sa a verí, že si znova obuje korčule. Táto Nitrianska rodáčka začínala s hokejom už v 6 rokoch ako útočník, no v reprezentácií pôsobí ako obranca. V staršom veku prešla do klubu v Bratislave, kde jej tím získal 3. miesto v medzinárodnej lige EBHL. Počas maturity sa vrátila naspäť do Nitry, súbežne trénovala s chlapcami a hrávala za Topoľčany. Zúčastnila sa aj 2 majstrovstiev Slovenska za dospelé ženy či reprezentácií do 15 rokov. Na MSŽ do 18 rokov bol jej tím 2 roky po sebe bronzový, rok na to strieborný. Zažila aj seniorskú reprezentácia, pri tej sa podarilo vyhrať zlato a postúpiť o stupeň vyššie.

Aké máš momentálne plány ohľadom hokeja? Je možný návrat na ľad aj napriek tvojmu zraneniu?

Tento víkend som hrala po 8 mesačnej prestávke. Ľad mi chýbal a veľmi ho potrebujem. Ak by mi to moja ruka dovolila, chcela by som skúsiť znova play off za Martin. Mojím cieľom sú aj reprezentácie, ale všetko sa bude odvíjať od môjho zranenia.

Dá sa na Slovensku uživiť profesionálnym ženským hokejom?

Na Slovensku určite nie a určite nie ani nikde v Európe, s výnimkou Ruska. To je v podstate jediná liga, ktorá dovoľuje venovať sa tomuto športu naplno. Hrá tam dokonca aj jedna Slovenka – Nikol Čupková.

To znamená, že všetky dievčatá, s ktorými si mala možnosť hrať, majú aj civilné zamestnania?

Áno. Dievčatá sú väčšinou študentky, alebo sa venujú niečomu inému. Jediný klub, ktorý je na Slovensku a má – povedzme najlepšie podmienky – je Bratislava. Tá je pod záštitou Ministerstva vnútra, pretože sa jedná o športový klub polície. Keď som tam hrala, mali sme dobré podmienky, ale aj napriek tomu to nebolo platené. Zabezpečené bolo športové oblečenie a strava.

V čom sa ženský hokej odlišuje od toho mužského?

Pravidlá sú v podstate rovnaké, no v ženskom hokeji sa nemôže hrať do tela. Respektíve môže, ale kontakt telo na telo je zakázaný. Chlapci, naopak, môžu hrať na telo bez záujmu o puk. Ďalšia veľká odlišnosť je výstroj. Dievčatá/ženy musia mať celotvárový kryt. Chlapci ho musia mať do 18 rokov, potom môžu používať len plexisklo. Tiež by som povedala, že ženský hokej je viac technický. Chlapci sú rýchlejší a silnejší, hrajú viac cez agresivitu, zatiaľ čo dievčatá sa snažia viac vymýšľať.

Prečo podľa teba nie je v Nitre ženský hokejový klub?

Túto otázku som sa pýtala aj sama seba. Nitra je dosť veľké mesto, nebol by ani problém nájsť dievčatá, no zrejme sa nenašiel človek, ktorý by to vzal pod svoje krídla a dal tomu nejakú tvár.

Kde budeš tráviť tohtoročné Vianoce?

Moje Vianoce budú hokejové (smiech). Na Štedrý večer budem s rodinou, no už 25. decembra idem do Bratislavy na majstrovstvá sveta do 18 rokov. Budem tam na poste team hostky pre rozhodkyne.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password