Najväčšia upratovacia akcia – Čistiaci deň, bude prebiehať už tento víkend

Máme polovicu septembra za sebou, výlety do prírody budú možno aj vplyvom počasia klesať, skúste teda jeden z nich využiť na upratovanie.

Príležitosť máte hocikedy, no túto sobotu 19. 9. sa do aktivity zapojí v podstate celý svet.

Myšlienka celonárodných upratovacích akcií vznikla pôvodne v roku 2008 v Estónsku, kedy hnutie Let’s Do It spoločne s 50 000 dobrovoľníkmi upratalo za jeden deň celú krajinu od nelegálnych skládok. Tento nápad si postupne prevzali krajiny takmer po celom svete a od roku 2018 sa organizuje tzv. ,World Cleanup Day‚ (slov. Svetový čistiaci deň), v rámci ktorého sa upratuje spoločne v jeden deň,“ vysvetľuje Občianske združenie Upracme Slovensko, ktoré stojí za slovenskými aktivitami.

Slovensko sa do svetového dňa zapája už tretí rok. Počas minulých ročníkov spojilo sily viac ako 9 tisíc dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali približne 150 ton odpadu v 131 lokalitách Slovenska. Podobnej akcie sa zúčastnili nedávno aj študenti Strednej zdravotníckej školy v Nitre, reportáž si môžete pozrieť v spravodajstve TV Nitrička.

„Rok 2020 nám síce neustále hádže polená pod nohy, no naša vízia o čistom Slovensku bez odpadkov zostáva rovnaká,“ uvádza OZ Upracme Slovensko.

Organizátori pripomínajú, že tento rok je podujatie poznačené opatreniami proti šíreniu koronavírusu. V prípade, že by upratovanie v skupinách v niektorých okresoch znamenalo priveľké riziko, usporiadatelia odporúčajú zobrať si na prechádzku vrece, do ktorého vyzbierate odpadky a spomeniete ich na Facebooku alebo Instagrame cez označenie @Upracme_slovensko.

Okrem upratovania sa môžete zapojiť aj do nahlasovania čiernych skládok prostredníctvom aplikácie TrashOut.

„Cez túto platformu bolo doposiaľ nahlásených na Slovensku 7800 skládok. Len tento rok pribudlo približne tisíc hlásení skládok,“ poznamenali iniciátori.

Či už budete upratovať ako jednotlivec, skupina, firma, škola, obec a pod., zaregistrujte svoje upratovanie na webstránke Upracme Slovensko, prispejete k lepšiemu prehľadu o tom, ktoré časti Slovenska sa do akcie zapojili.

Vyzbierané dáta OZ využije na komunikáciu problému nelegálnych skládok so štátnymi inštitúciami.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password