Snaha vrátiť do Kina Lipa kultúru, ožíva. O priestory prejavila záujem skupina okolo Nájomnej Jednotky

Čo bude s priestormi Kina Lipa na nitrianskom sídlisku Chrenová sa rieši už roky. Podľa najnovších informácií z nedávneho zasadnutia mestského zastupiteľstva u poslancov prešiel návrh so zámerom prenájmu spomínaných priestorov.

O prenájom prejavila záujem spoločnosť Produkčná Jednotka, ktorá mala v ZOC Max na Chrenovskej niekoľko rokov prevádzku Nájomná Jednotka 210.

Počas fungovania podnik hostil najmä známe slovenské hudobné osobnosti. Pravidelne sa tu konali koncerty, divadelné predstavenia, talk show a zaujímavé besedy na rôzne témy. Podnik tu ukončil svoju činnosť minulý rok.

Žiadatelia o prenájom majú záujem o kinosálu, premietareň, šatne a predajňu lístkov „za účelom organizácie kultúrnych podujatí rôzneho charakteru a rôznych žánrov,“ uvádza sa v materiáli, ktorý bol predložený mestskému zastupiteľstvu.

V minulosti bola snaha aj o predaj priestorov

Z dlhodobého hľadiska majú záujem o foyer s občerstvením, výstavnú galériu, menšiu sálu s kapacitou 100 ľudí a námestie, ktoré má byť využívané hlavne v letných mesiacoch.

„V súčasnosti je bývalá kinosála neprenajatá, nefunkčná a slúži na uskladnenie hmotného majetku Mesta Nitra,“ vysvetľuje materiál. Teraz sa tu nachádza sklad zariadenia z exekuovaných bytov. O technicko-ekonomické záležitosti sa stará Službyt Nitra, ktorý hrubý finančný odhad na sfunkčnenie sály vyčíslil v sume cca 64 tisíc eur bez DPH.

Žiadatelia predbežne vyčíslili náklady v sume 150 tisíc eur. Podľa poslanca Miloša Dovičoviča suma vychádza len z vizuálneho zhodnotenia a treba ju brať veľmi orientačne. Vychádza z predpokladaných potrebných stavebných úprav či zakúpenia techniky. Nutné by bolo vyriešiť druhý vchod do sály či únikové východy z objektu. V súčasnosti prenajaté prevádzky by mali naďalej zostať súčasťou. Nachádzajú sa tu obchodné prevádzky, pohostinstvo aj tanečná škola.

V kine sa nepremieta od roku 2006

„Budem veľmi rád, keď raz v Lipe bude presne táto istá forma zábavy,“ uviedol na margo predchádzajúceho kultúrneho prínosu Nájomnej Jednotky poslanec Štefan Štefek. Zároveň ale dodal, že uvedené priestory majú byť riešené koncepčne, poslancom navrhol obhliadku.

Viceprimátor Nitry Daniel Balko prejavil pozitívny pohľad na to, že sa takýto návrh objavil, mesto by podľa neho malo využiť príležitosť vrátiť do Lipy kultúru. U poslancov napokon hlasovaním prešiel návrh zámeru prenájmu formou prípadu hodného osobitného zreteľa.

Viac reakcií poslancov na zámery s Kinom Lipa si pozrite v reportáži Jozefa Juríka.

foto: TV Nitrička

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password