Najkrajšie predzáhradky v Nitre

Nitrianska radnica rozdávala ocenenia za najkrajšie balkóny a predzáhradky v meste.

Súťaž, ktorá bola vyhlásená odborom komunálnych činností a životného prostredia Mestského úradu v Nitre, pozná svojich výhercov. Súťaž bola zameraná najmä pre starších občanov, ktorým nie je ich životné prostredie ukradnuté. Mnoho z nich sa v rámci svojho voľného času venujú záhradkám pred svojimi bytmi alebo na svojich balkónoch.

V Nitre sa nájde mnoho pekných záhradiek, no aby mohli byť zapojené do súťaže, musia byť regulárne prihlásené. „Práve v tomto je problém  súťaže, že ľudia sa do nej musia prihlásiť sami, hoci my vieme, že sa v našom meste nájdu nádherné balkóny a predzáhradky,“ povedala Ľudmila Šterdasová, členka hodnotiacej komisie.

Autormi výherných predzáhradiek sú manželia Látečkovci z Javorovej, manželia Mackovci z Jánskej, Margita Košťálová z Jedlíkovej, ale aj ďalší občania, ktorí sa dobrovoľne venujú skrášľovaniu nášho mesta. Na krátkom stretnutí s občanmi, ktorého sa zúčastnil aj primátor Marek Hattas, sa okrem výsledkov hovorilo aj o funkcii sídliskovej zelene.

„Musíme robiť opatrenia, pretože sa v Nitre uvaríme. Klíma sa mení a my to cítime. Veľkou témou je pre nás kosenie. Uvažujeme o zriadení biodiverzitných lúk s menej intenzívnym režimom kosenia. Týmto chceme udržať vlahu v meste,“ vyjadril sa Marek Hattas.

Na sídlisku Párovce sa chystá výsadba nových záhradiek a tak budú v najbližších dňoch študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU oslovovať na ulici ľudí s otázkami, ktoré sa týkajú sídliskovej zelene.

Študenti sa podujali zozbierať informácie ohľadne tvorby predzáhradiek a zosúladení so sídliskovou zeleňou. V spolupráci s fakultou chceme pripraviť výsadbové plány, optimalizovať celý systém údržby a pripraviť vzorové práce predzáhradiek. Ide nám o zjednotenie vizuálu mesta a nastavenie vhodného režimu údržby zelene,“ dodal Štefan Lančarič, člen hodnotiacej komisie.

Zdroj foto: nitra.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password