Náhradná výstava Agrokomplexu prinesie aj celoslovenskú súťaž v kosení ručnou kosou

Výstavisko Agrokomplex zverejňuje podrobný program výstavy Tradície slovenského vidieka, ktorá nahrádza zvyčajnú augustovú výstavu. Náhrada sa zameria na zachovávanie kultúrneho dedičstva.

foto ilustračná (zdroj: Slovenské poľnohospodárske múzeum)

Celoslovenská súťaž Kosenie pod Zoborom je len časť sprievodného programu. V rámci neho bude Slovenský zväz záhradkárov každý deň poskytovať poradenstvo a spoločnosť Envipak ponúkne aktivity pre deti i dospelých zamerané na ekológiu.

Slávnostné otvorenie výstavy sa koná 19. augusta o 10.00 hod. V exteriéri môže byť maximálne 1000 osôb, v exteriéri 500.

Návštevníci nebudú vchádzať cez hlavný vstup, ale cez bránu B5 (Slovenské poľnohospodárske múzeum) a B3 (Expozícia živočíšnej výroby). Slávnostné otvorenie sa uskutoční s účasťou ministra hospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana. Pre návštevníkov je pripravený program na pódiu aj sprievodné podujatia.

zdroj: výstavisko Agrokomplex
foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Slovenský zväz záhradkárov návštevníkom každý deň od 9. do 18. hodiny (22.8. do 15.00 hod.) ukáže ako rezať, očkovať, vrúbľovať a pestovať rôzne druhy rastlín. V sobotu o 10. hodine sa uskutoční spomínaná súťaž s ručnou kosou aj s ukážkami školy kosenia a o 12.50 h sa bude pri Mlyne naživo vysielať relácia Farmárska revue. Okrem toho tu Ján Tancík z Prvej rastlinnej lekárskej služby v Nitre a ovocinársky expert Ľudo Vašš poskytnú poradenskú službu.

„Svoje tajomstvá odhalia návštevníkom všetky náučné expozície múzea – Mliečnica, Čistička osív, Mlyn, Voštinársky záboj, Lisovňa oleja, Pekáreň, Konzum, Hajloch, Poľnohospodárstvo, Včelárstvo. Lektori múzea radivšetkým predstavia tradičný spôsob pestovania poľnohospodárskych plodín, ich zber a následné spracovanie. Na výstave nebude chýbať ani remeselný jarmok spojený s ukážkou tradičných remesiel,“ sľubuje výstavisko.

Poľná železnica Slovenského poľnohospodárskeho múzea (zdroj: Agrokomplex)

Deti potešia najmä tvorivé dielne, nafukovacie atrakcie či Nitrianska poľná železnica s možnosťou zviesť sa na parnej lokomotíve.

„Súbežne s výstavou Tradície slovenského vidieka bude prebiehať Expozícia živočíšnej výroby, v rámci ktorej návštevníci uvidia hovädzí dobytok, kone, ovce, kozy, prasiatka a drobnochov – sliepky, zajace, morky, prepelice a kuriatka,“ uvádza Agrokomplex. Súčasťou 9. ročníka Memoriálu docenta Egona Gyarmathyho bude tiež hodnotenie plemenných capkov.

Brány výstaviska sú otvorené od 19. do 22. augusta 2021. V posledný deň výstavy sa Agrokomplex zatvára o 17. hodine, v ostatné dni až o 18. hodine.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password