Nad Nitrou budú prelietavať drony. Ich úlohou je zbierať dáta

Od zberu dát sa očakáva podrobné zosnímanie miestnych ciest vo vysokom rozlíšení. Výsledky majú pomôcť lepšie analyzovať súčasný stav cestnej siete na území Nitry.

foto ilustračná (pixabay.com)

Jeden bude lietať nad okrajovými časťami mesta, druhý nad sídliskami a centrom mesta. Podľa informácií z nitrianskej radnice budú drony nad Nitrou prelietavať v najbližších dvoch týždňoch. Pôjde o súčasť mestskej zákazky, ktorej spracovateľom je súkromná spoločnosť.

Drony budú zberať dáta pre technickú evidenciu miestnych ciest.

„Monitoring ciest sa bude vykonávať hlavne počas dní s pekným a stabilným počasím. Zber údajov o miestnych komunikáciách pre pasportizáciu ciest potrvá približne dva týždne,“ uviedol hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Dron bude možné v piatok vidieť nad Kalváriou, Krškanmi, Čermáňom II. a Klokočinou I. a v sobotu nad Klokočinou II., Dražovcami a v oblasti nad nemocnicou na Zobore. Prelietavnie sa uskutoční v prípade prianivého počasia. „Drony pozbierajú údaje nielen o cestách, ale aj o parkoviskách vo vlastníctve mesta Nitra a o verejných priestranstvách, ktoré slúžia miestnej doprave a sú zaradené do siete miestnych ciest,“ vysvetľuje Tomáš Holúbek.

Od zberu dát sa očakáva podrobné zosnímanie miestnych ciest vo vysokom rozlíšení. Výsledky majú pomôcť lepšie analyzovať súčasný stav cestnej siete na území Nitry.

Podľa radnice ide o bezpečný typ dronu so zdvojenými kritickými systémami, ktorý je schopný aj letu bez jedného motora. „Dron má tiež padák pre vyššiu bezpečnosť, ktorý je nad intravilánom v tejto kategórii povinný. Je tiež vybavený senzormi pre detekciu prekážok v každom smere, má tiež schopnosť kopírovať terén a je vybavený odpovedačom pre schopnosť vidieť a byť videný pre okolitú letovú prevádzku,“ dodáva mestský úrad.

Televízia Nitrička

Forgot Password