Na zrušenie „obedov zadarmo“ v Nitre zrejme najviac doplatia viacdetné rodiny

Celoštátne médiá už avizovali správu, že takzvané „obedy zadarmo“ tento rok končia. Zisťovali sme, ako zareaguje mesto Nitra.

Nápad, s ktorým prišla ešte bývalá vláda, sa terajšia koalícia rozhodla zmeniť. Rozhodnutie je súčasťou sociálneho balíka za 500 miliónov eur, ktorý má priniesť tiež rozšírenie dopravy zadarmo a finančné prilepšenie nastávajúcim matkám.

Obedy zadarmo má kompenzovať dvojnásobný daňový bonus.

Ten budú dostávať pracujúci rodičia detí vo veku od 6 do 15 rokov. Mesačne tak po novom dostanú 45, 44 eur, namiesto pôvodných takmer 23 eur. Pôjde teda o rovnakú sumu, akú dnes dostávajú rodičia detí vo veku do 6 rokov. „Prečo obedy, keď mnohokrát rodiny potrebujú niečo iné, zimnú bundu alebo plavecký krúžok? Alebo školskú tašku?,“ tvrdí minister hospodárstva SR Richard Sulík, ktorý aj v minulosti sociálne opatrenie neraz kritizoval. Systém bol podľa neho zlý, deti si často obed nevyzdvihli, aj preto prichádza spomínaná zmena.

foto: TV Nitrička

Deti v hmotnej núdzi o obed neprídu

Keďže daňový bonus dostávajú iba zamestnaní rodičia, nezamestnaných sa dvojnásobná suma týkať nebude. „Na obedy bude štát opäť prispievať len deťom z rodín v hmotnej núdzi či bez príjmu,“ informoval hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Teplé jedlo v týchto prípadoch má stáť 1 cent.

Medzi deťmi sa tým môžu zvýrazniť sociálne rozdiely.

Špecificky, deti zo sociálne slabších rodín, nielen z tých rómskych, sú znevýhodňované v porovnaní so svojimi rovesníkmi,“ píše na blogovej platforme Denníka N bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Tvrdí, že keď je prístup dieťaťa k jedlu podmienený vybavovaním žiadostí a potvrdení, časť rodičov z najchudobnejších rodín ho jednoducho nespraví. Či už je to chyba rodiča, zaradenia rodiny alebo iných okolností, trestaným je podľa neho práve dieťa.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Neustále zmeny v podmienkach stravovania detí na školách nevníma ako šťastné ani mestská poslankyňa a predsedníčka komisie sociálnych vecí Anna Laurinec Šmehilová.

„Nielen z pohľadu samospráv, ktoré museli investovať nemalé financie do zvyšovania personálnych a materiálno-technických kapacít kuchýň a jedální na školách, ale v prvom rade z pohľadu samotných rodín, ktorých sa to negatívne dotkne,“ dodala poslankyňa. Zmena sa podľa nej dotkne najmä viacdetných rodín, ktoré budú musieť z rodinného rozpočtu platiť asi najviac.

Obedy zadarmo v podstate nikdy neboli, nie sú a už ani nebudú.

Podľa správnosti ide o dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa dotovanú v sume 1,20 €, na ktorú mali od januára 2019 nárok predškoláci, od septembra 2019 aj žiaci základnej školy, ktorí sa zúčastnili výchovno-vzdelávacej činnosti a obed odobrali. Ak kuchyňa pripravila stravu v hodnote pod 1,20 €, rozdiel mohla použiť na skvalitnenie stravovania. Ak hodnota stravy prevýšila stanovenú dotáciu, rozdiel doplatili rodičia.

Nitrianska radnica očakáva, že počet stravníkov klesne, výraznú zmenu však nepredpokladajú.

foto: TV Nitrička

Rekonštrukcia, vybavenie priestorov a personál stáli samosprávy nemalé náklady. Viaceré mestá a obce sa s novinkou museli popasovať aj zvyšovaním miestnych poplatkov. Investície spojené s obedmi zadarmo stáli nitriansku radnicu približne 180 tisíc eur. Celkové priame náklady minulý rok dosiahli 290 tisíc eur. „Po zavedení obedov zadarmo nám stúpol počet detí, ktoré sa začali stravovať v školských jedálňach, približne o 30 detí na jednu školu. Očakávame, že klesne počet detí, ktoré sa stravujú v školách, ale nemyslíme si, že nejako dramaticky. Teraz očakávame približne rovnaký pokles, no možno nedosiahne ani ten počet 30 detí v každej škole,“ objasnil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Čo so zamestnancami?

foto: TV Nitrička

Aby školské zariadenia mohli poskytovať stravu v súlade so sociálnym nápadom bývalej vlády, museli prijímať do školských kuchýň aj nových zamestnancov. Vyvstáva teda otázka, čo ďalej s nimi? Predsedníčka základných škôl SR Alena Petáková sa pre Televíziu Joj vyjadrila, že očakáva prepúšťanie tých, ktorí boli prijatí medzi poslednými.

Nových zamestnancov hľadala aj nitrianska radnica.

„Vychádzalo to približne na 1 nového zamestnanca na každú školu. Niektoré školy prijali takéhoto zamestnanca cez projekty úradu práce, takže im ich ústredie práce preplácalo,“ potvrdil hovorca mesta. Podľa jeho slov pracovný kolektív v školských kuchyniach býva často zložený zo starších zamestnancov pred dôchodkom, z toho dôvodu radnica nepredpoklá, že by sa školy novoprijatých zamestnancov chceli zbaviť. „Kuchárky určite prepúšťať nebudeme. Školy sa často sťažujú, že im chýbajú hlavne kuchárky a pomocný personál a nové sily nahradia tie, ktoré odchádzajú do dôchodku,“ dodal Holúbek.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password