Na výstave v Nitre bolo predstavených viac ako 6-tisíc psov

Poslednej tohtoročnej výstavy psov sa zúčastnili vystavovatelia z viac ako 22 krajín sveta. Nechýbali ani slovenské národné plemená.

Uplynulý víkend sa Nitra opäť stala dejiskom medzinárodnej výstavy psích plemien, kde sa predstavilo viac ako 6-tisíc psov z 22 krajín. „Na tejto výstave budeme mať nielen všetkých psíkov z množstva krajín a množstva plemien, ale máme tu aj päť slovenských národných plemien, na ktoré musíme byť patrične hrdí,“ hovorí ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „Som veľmi hrdý na to, že najväčšie výstavy sa konajú na Národnom výstavisku Agrokomplex. Sú to najväčšie výstavy v celoeurópskom regióne a veľmi nás to teší,“ povedal riaditeľ výstaviska Branislav Borsuk. Podľa neho sa Agrokomplex nepretržite snaží zdokonaľovať pre návštevníkov, vystavovateľov, súťažiacich, aby sa cítili lepšie. „Snažíme sa modernizovať výstavisko, aby spĺňalo podmienky 21. storočia,“ dodal riaditeľ.

Výstava tiež vyzdvihla publikáciu o vývoji, histórii a chove jedného z našich národných plemien  – Slovenského hrubosrstého stavača.

Všetky naše národné plemená patria pod Slovenský poľovnícky zväz a na výstavách žnú úspechy. „Žiadna krajina na svete sa nevie pochváliť, že má trojnásobného majstra sveta vo výkone psov. Žiadna krajina nemôže povedať, že Slováci psom nerozumejú a ja rozprávam, prečo tým psom rozumejú, lebo to robia srdcom, umom a citom,“ hovorí Juraj Štaudinger, prezident Zväzu športovej kynológie. V neposlednom rade je pre psov výstava podobného charakteru miestom socializácie a tréningu pohybu v dave cudzích ľudí a iných psov.

Výstavu si môžete pozrieť aj prostredníctvom magazínu TV Nitrička.

Ochrana zvierat získava na dôležitosti aj z hľadiska zákonov, ktoré hovoria tiež o veterinárnej starostlivosti či zákaze týrania a nelegálneho množenia psov. Ohlasy sa týkali najmä povinného čipovania. „Dnes nám čas dal za pravdu, že to bolo veľmi správne a ja som bola tá predkladateľka, ktorá chcela túto službu sprístupniť všetkým, preto som navrhovala zníženie ceny za čipovanie psíkov,“ vyjadrila sa poslankyňa NR SR Eva Antošová.

Najbližšiu výstavu psov budete môcť v Nitre navštíviť už v januári.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password