Na území mesta vznikne 10 meteostaníc, ktoré budú monitorovať stav ovzdušia

To, čo dýchame, má vplyv na celý organizmus. Kvalitu vzduchu u nás často ovplyvňuje nesprávne vykurovanie.

Stav a kvalita ovzdušia je dôležitejšia, než si myslíme. Aký je aktuálny stav v Nitre sa dozviete prostredníctvom webovej aplikácie dnesdycham.sk, ktorá ponúka zoznam automatizovaných monitorovacích staníc s informáciami. „V podstate aj laik sa dostane veľmi ľahko k tomu, že čo je vlastne v tom ovzduší, aká znečisťujúca látka je momentálne prekročená,“ povedal Martin Benko, generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu.Nitriansky kraj momentálne disponuje dvomi monitorovacími stanicami.

Jedna je v mestskej časti Janíkovce, druhá na Štúrovej ulici. Majú pribudnúť ďalšie.

Mapa meteostaníc monitorujúcich kvalitu ovzdušia (dnesdycham.sk)

„Na území mesta vznikne 10 meteostaníc, ktoré budú monitorovať kvalitu ovzdušia v Nitre,“ vraví hovorca mesta Tomáš Holúbek. Pričom dodáva, že kvalitu ovzdušia sa mesto snaží zlepšovať výsadbou nových stromov a zelene. Napríklad na Triede Andreja Hlinku a medzi ulicami Petzwalova, Hviezdoslavova a Novomeského pribudli obľúbené japonské čerešne. Medzi Župným a Svätoplukovým námestí priestor, kde parkovali autá nahradili javory poľné.

„To, čo dýchame, dopadá na celý náš organizmus. To znamená, ovplyvňuje dýchaciu, srdcovo-cievnu, nervovú sústavu“ objasnila pre Televíziu Nitrička Dana Mareková, právnička a ekologická aktivistka. Nadlimitný stav znečisťujúcích látok v ovzduší tak spôsobuje rôzne ochorenia, čo negatívne ovplyvňuje zdravotný stav mnohých ľudí.

Škodlivé ovzdušie je na Slovensku často spôsobené nesprávnym vykurovaním.

zdroj: dnesdycham.sk

Ministerstvo životného prostredia SR preto pripravuje nový zákon o ochrane ovzdušia, v ktorom sa chce venovať zamedzeniu znečisťovania spaľovaním nesprávnych materiálov a odpadkov. Podozrenie zo znečisťovania ovzdušia nesprávnych vykurovaním by ste podľa ministra životného prostredia Jána Budaja mali nahlasovať.

Viac sa dozviete v reportáži Ovzdušie ako neviditeľný zabijak.

Televízia Nitrička

Forgot Password