Na Svätoplukovo námestie sa po dlhej dobe vrátili hody a dožinky

V Nitre pod Zoborom sa po dlhom čase vrátili oslavy staromestských hodov. Mestské hody sa od 18.storočia konali pravidelne počas augustovej púte k Matke Božej na Kalvárii. Na Svätoplukovo námestie sa vrátili aj slávnosti, ktoré sú spojené s ukončením žatvy – dožinky.

Na Svätoplukovom námestí sa zišlo vyše tisíc obyvateľov Nitry, aby sa spoločne poďakovali za úrodu a oslávili sviatok nového chleba.

„Súčasná generácia nebola k mestským dejinám vychovávaná a práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli usporiadať hodové slávnosti a spojiť ich s dožinkami, aby sme sa vrátili k sviatkom našich predkov,“ informoval víceprimátor mesta Nitry Daniel Balko.

Mestské hody sa od 18. storočia konali počas augustovej púte k Matke Božej na Kalvárii ako vyjadrenie vďaky za to, že Nitra bola zachránená pred morom.

15. augusta sme si pripomenuli aj sviatok Nanebovzatia Panny Márie, ktorý prilákal tisíce veriacich z blízka i zďaleka na nitriansku Kalváriu, kde sa konala Mariánska púť.

„Augustová púť na Kalváriu je stále živá a pútnikmi z Nitry ako aj širokého okolia hojne navštevovaná, chýba jej však napojenie na celomestské oslavy. Nitrianske dožinky bývali zas vnímané ako politická oslava bývalého komunistického režimu, a tak po roku 1989 postupne zanikli. Myšlienka oslavy dozretia úrody je však nadčasová,“ doplnil nitriansky viceprimátor Daniel Balko.

Pre veriacich bol prichystaný bohatý program, ktorý zahŕňal prednášky, workshopy a aktivity pre deti.

Nitrianske dožinky priniesla výstava Agrokomplex, ktoré sa prvýkrát uskutočnili v roku 1965. Celoslovenská oslava vyzdvihovala význam Nitry ako centra slovenského poľnohospodárstva.

„Ja som veľmi rád, že sme obnovili túto tradíciu dožiniek. Myslím si, že obyvatelia Nitry s nami tiež budú súhlasiť, že je to vynikajúce podujatie, ktoré má v meste tú tradíciu a históriu. Zoorganizovali sme to v priebehu niekoľkých týždňov a chcem sa poďakovať všetkým organizátorom, ktorí sa aktívne podieľali na tomto podujatí,“ povedal primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Návštevníci mali možnosť ochutnať rozmanité regionálne gurmánske špeciality ako napr. lokše, drapáky alebo strásanka, ktorá sa pripravuje zo zemiakov, cibuľky, kyslej kapusty, domácej klobásky a údeného kolena.

„Na Svätoplukovom námestí sa uskutočnila hodová tancovačka s verejnou školou miestnych tancov, škola pečenia nitránskych lokší. Nechýbali tu ani predajcovia lokálnych výrobkov, veľký vínny stan s regionálnymi vínami, stánky s tradičnými jedlami, ako ani prvý tohtoročný burčiak,“ informoval hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Pešiu zónu zaplavil dav ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na Hodovo – dožinkový sprievod, ktorý sa presunul na námestie spolu s mažoretkami, bubeníkmi a folkloristami. Po odovzdaní dožinkového venca sa na pódiu predviedli folklórne skupiny Žibrica, Jelenčan a Čeľaďania. O hudobno – tanečnú zábavu sa postarali súbory Zobor a Ponitran a večer vyvrcholil vystúpením skupiny Funny Fellows.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password