Na súťaži Iuventus Canti sa predstavilo 76 spevákov z ôsmich krajín

Vo Vrábľoch sa uskutočnila 24. Medzinárodná spevácka súťaž Imricha Godina Iuventus Canti.

Účastníci záverečného koncertu víťazov venovali pietnu minútu ticha predčasne zosnulému klaviristovi, skladateľovi, pedagógovi, publicistovi, dramaturgovi a dlhoročnému korepetítorovi, blízkemu spolupracovníkovi súťaže Petrovi Hochelovi, ktorý zomrel 28. marca vo veku 46 rokov. Jeho skladba Ubi Caritas zaznela v podaní Jany Margovej a klaviristky Júlie Grejtákovej, informoval riaditeľ Iuventus Canti Jozef Vrábel.

Súťaž v klasickom sólovom speve je určená spevákom do 35 rokov. Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali Veronika Šalátová (Slovensko), Adam Dovičic (Slovensko), Daniela Hrubčová (Česká republika) a Wiktoria Wojdyła (Poľsko). Prvú cenu v najvyššej vekovej kategórii, ženy do 35 rokov, získala Aleksandra Blanik (Poľsko). Prvú cenu v najvyššej vekovej kategórii, muži do 35 rokov, si odniesol Viktor Yankovskyi (Ukrajina). Medzinárodnej porote predsedá operný spevák Miroslav Dvorský.
        

Zdroj foto: Freepik

Súťaž vytvára podmienky na prezentáciu mladých talentovaných spevákov, ukazuje súčasný trend slovenskej speváckej školy a škôl iných národov.

Pre mnohých mladých spevákov znamená úspešný štart na Godinovej speváckej súťaži rozhodujúci krok na profesionálnu dráhu, na koncertné pódia a svetové operné scény, skonštatoval Vrábel. Špecifikom súťaže je aj orientácia na deti a mládež nižších vekových kategórií, ktorým napomáha posilňovať ich vzťah ku klasickému spevu a vážnej hudbe.

Medzinárodnú spevácku súťaž Imricha Godina Iuventus Canti vyhlasovanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR každoročne organizuje Základná umelecká škola Imricha Godina Vráble a mesto Vráble na počesť slávneho vrábeľského rodáka, operného speváka a významného pedagóga Imricha Godina.

Zdroj foto: Freepik

Televízia Nitrička

Forgot Password