Na strednej škole v Nitre vyrastie Regionálne tréningové centrum za 7 miliónov eur

Na Súkromnej strednej odbornej škole polytechnickej DSA v Nitre sa 30. septembra začala výstavba Regionálneho tréningového centra.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnil Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Marián Kéry a prevádzkový riaditeľ nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover Russell Leslie.

30. september sa stal dôležitým dňom v histórii Súkromnej strednej odbornej školy polytechnickej DSA, ktorá už dlhodobo plánovala projekt výstavby Regionálneho tréningového centra.

Na škole aktuálne študuje 428 študentov. Ich celkový počet by sa mal v najbližších troch rokoch dostať na úroveň 600. Zriaďovateľom školy sa pred dvoma rokmi stala slovenská vzdelávacia spoločnosť Deutsch – Slowakische Akademien (DSA), dcérska spoločnosť nadnárodného vzdelávacieho koncernu EBG so sídlom v Nemecku. DSA je dnes najväčším súkromným prevádzkovateľom základných a stredných škôl na Slovensku.

Projekt DSA je založený na úzkej spolupráci a kombinácií aktivít medzi miestnymi podnikateľmi, mestom, obcou a samozrejme aj regiónom.

„Regionálne tréningové centrum vzniká v rámci Slovenska ako prvé centrum s najmodernejším vybavením. Celková investícia na výstavbu a zariadenie s novými technológiami je cca do 7 miliónov eur. Centrum bude vybavené najmodernejšími robotmi a CNC prístrojmi, aby sa študenti mohli v praktickej časti výučby pripravovať na takých zariadeniach, s akými sa stretnú po ukončení štúdia vo výrobe u svojich zamestnávateľov,” informoval predseda predstavenstva DSA Marek Nikel.

Predpokladaný dátum ukončenia celej stavby a odovzdania diel je 12 mesiacov. Po dokončení výstavby bude môcť škola využívať až 32 moderných učební, tréningové plochy sa budú rozprestierať na rozlohe 4600 metrov štvorcových.

Na prízemí Regionálneho tréningového centra nájdu uplatnenie odbory so zameraním hlavne na strojárstvo a mechatroniku. Budú sa tu nachádzať 3 odborné učebne pre ručné spracovanie kovov, odborná učebňa pre zváranie, kde bude k dispozícii 12 zváracích poloautomatov a robotická zváracia bunka. Taktiež tam bude umiestnená brusiareň nástrojov a výdajňa materiálu. Na opačnej strane budú stroje pre konvenčné obrábanie, ako sú konzolové vertikálne frézy, univerzálne hrotové sústruhy, pásové píly, nástrojová brúska a stolové vŕtačky. V prednej časti tejto haly je plánované pracovisko pre CNC programovanie strojov a zariadení, kde sa budú nachádzať vertikálne obrábacie centrá zamerané na sústruženie a frézovanie a taktiež CNC robotická bunka.

Na prvom poschodí budú umiestnené odborné učebne zamerané na automatizáciu, strojárstvo, programovanie CNC strojov a zariadení, CAD/CAM programovanie, hydrauliku a pneumatiku, taktiež dielne pre slaboprúdovú a silnoprúdovú techniku. V strednej časti budovy budú vytvorené špeciálne robotické pracoviská na edukačné účely vybavené robotmi značky ABB, FANUC a KUKA.

Riaditeľka SSOSP DSA v Nitre Oľga Hodálová sa o zmenách na škole vyjadrila takto: „Je to veľký posun a krok dopredu v našej vízii, čo chceme dosiahnuť. Chceme sa stať školou novej generácie pre inteligentný priemysel v nasledujúcich rokoch. Škola dlhodobo spolupracuje s množstvom firiem, pre ktorých pripravujeme žiakov. Tento rok sme zazmluvnili v spolupráci s firmou Jaguar Land Rover 16 študentov do duálneho systému vzdelávania. Veríme, že sa nám pre nich podarí pripraviť kvalitných pracovníkov .”

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password