Na streche divadla chcú chovať prvé mestské včely

V Starom divadle Karola Spišáka v Nitre sa chystajú novinky. Okrem rozsiahlej rekonštrukcie a premiér troch inscenácií majú na strechu divadla pribudnúť aj včely.

Vo veľkej sále počas divadelných prázdnin inštalovali nové sedačky, rekonštrukcia by sa mala týkať aj celého divadelného zázemia. Podľa riaditeľa majú v pláne preinvestovať až 1 280 000 eur, ktoré divadlu pomôžu zmeniť sa na modernú špičkovú scénu. „Neviem, kde sa ocitneme po premiére poslednej hry, keď by sa mala naplno rozbehnúť rekonštrukcia. V Nitre je totiž núdza o plnohodnotný divadelný priestor. Režisérov pripravovaných hier sme preto požiadali, aby boli inscenácie ľahko prenosné, budeme ich môcť hrávať na akejkoľvek, aj malej scéne ako zájazdové divadlo. Je však isté, že budovu divadla na istý čas opustíme,“ hovorí riaditeľ Martin Kusenda.

Divadelníkov čaká aj rozbeh projektu divadelného námestia, ktorým chcú vytvoriť umelecký trh. „Požiadali sme mesto o zmenu dopravného režimu a teší nás, že sú nášmu zámeru naklonení. Chceme, aby na tomto priestore vznikol umelecký trh, aby námestie patrilo deťom a nie autám, ktoré tu stoja celých osem hodín. Iste tam nestoja autá trhovníkov,“ informuje Kusenda.

zdroj: FB Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre

Chovať včely na streche divadla sa možno na prvý pohľad zdá netradičné, Martin Kusenda v tom však vidí poteciál: „Našim zámerom je chovať na streche divadla včely. Bude sa o ne starať profesionálny včelár. Viem, že je to niečo navyše, čo by sme robiť nemuseli, ale pri divadle máme krásne lipy, ich kvety budú pre včely vhodnou potravou na lipový med.“ 

Troma novými inscenáciami, ktoré si Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre v novej divadelnej sezóne pre divákov pripraví, sa vracia k svojim bábkohereckým základom. Svoju pozornosť chce divadlo upriamiť predovšetkým na mladšieho detského diváka od štyroch rokov. Prvú premiéru rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký divadlo uvedie už 25. októbra. 

Druhou inscenáciou bude Veľká továreň na slová s premiérou 29. novembra. „Diváci spoznajú príbeh krajiny, v ktorej za slová treba platiť a len bohatí si môžu kupovať tie najkrajšie a dokonca si môžu dovoliť s nimi plytvať,“ vysvetľuje dramaturgička divadla Nikoleta Tužinská. Koncom marca uvedie divadlo premiéru hry Stvorenie sveta.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password