Na SPU v Nitre sa uskutočnilo podujatie EIT Food Demo Day

Súťažiace projekty bojovali o štedré finančné odmeny.

V rámci prestížnej súťaže predstavilo 10 finalistov svoje projekty. O finalistoch rozhodla európska komisia.

„Podujatie je v rámci súťaží, ktoré organizuje Európsky inovačný technologický inštitút. Súťaž podnecuje predovšetkým inovácie a nápady. Prihlásených bolo 23 žiadostí,“ povedala Adriana Kolesárová, prodekanka pre vedu, výskum a zahraničné vzťahy FBP na SPU Nitra.

O víťazovi rozhodla odborná komisia, zložená zo štyroch porotcov. Podľa prodekanky Kolesárovej boli súťažiace projekty veľmi vyrovnané. Víťazné prvé miesto získala mobilná aplikácia, ktorá určuje DNA potravín. Za touto myšlienkou stoja ľudia z katedry hygieny a bezpečnosti potravín.  

 „Spojili sme genetickú platformu s tou mobilnou. Elektronické dáta sa dostanú ku konzumentovi rýchlo, kontrolovať sa však dajú len veľmi ťažko. Preto sme do toho pridali tú genetiku, ktorá sa oklamať nedá,“ povedal Radoslav Židek, víťaz prvého miesta.

Víťazné prvé miesto získalo sumu 10 000 eur. Projekt, ktorý sa umiestnil na druhom mieste bol ocenený sumou 5 000 eur.

„Držala som všetkým palce a teším sa, že takáto akcia sa na SPU konala. Všetky prezentácie a všetci startupisti ukázali, čo v nich je a chceme vyzvať všetkých, ktorí chcú podnikať, aby sa na rok prihlásili,“ vyjadrila sa Eva Ďurčanská, administrátorka projektu EIT Food Hub na SPU Nitra.

O viacerých projektoch a celom podujatí sa dozviete viac už čoskoro v našej reportáži na TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password