Na SPU chcú obnoviť vodácku tradíciu

V Klube vodných športov Aquarius Nitra radi privítajú každého, koho láka vodná turistika a chce si vyskúšať pohľad na rieku z lode.

Na tradíciu nitrianskych vodáckych táborov by radi nadviazali nadšenci tohto športu, združení okolo Petra Juhása, docenta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Je prezidentom Klubu vodných športov Aquarius Nitra, ktorý funguje približne od roku 1970.

Práve vedenie univerzity a tamojšie Centrum univerzitného športu im ponúkli budovu, v ktorej kedysi sídlili vodáci. Do lodenice sa presťahovali pred tromi rokmi a postupne ju plánujú opraviť.

„Mnohí si iste ešte pamätajú, že vodácke športy bývali bežnou súčasťou telesnej výchovy na našej univerzite. Každé leto sa organizovali vodácke tábory pre študentov a tréning kanoistov na rieke Nitre patril ku koloritu mesta,“ uviedla Slovenská poľnohospodárska univerzita.

„Na túto tradíciu by sme radi nadviazali. Naším cieľom je umožniť znovu zamestnancom a študentom využívať lodenicu raz týždenne, aj keď nie sú členmi klubu. Verím, že sa nám to podarí a nájdeme ďalších nadšencov pre vodácku turistiku. Máme šesť nových dvoj- a trojmiestnych plastových lodí a príves,  čiže vieme urobiť akciu aj pre pätnásť – šestnásť ľudí,“ hovorí prezident nitrianskych vodákov.

Zároveň sa chcú uchádzať o grant v rámci projektov a vybudovať nové drevené mólo. To kedysi patrilo k lodenici, no pre zlý stav ho odstránili.

„Je pravda, že v prírode móla nie sú, vodák musí vedieť nasadnúť do lode aj z brehu, ale pre začiatočníkov je to z móla pohodlnejšie. Musia sa najskôr naučiť, kam si majú položiť pádlo a ako si sadnúť, aby sa im loď neprevrátila,“ vysvetľuje Peter Juhás.

Vodácka sezóna v klube sa začne tradične 1. mája.

„Bol by som veľmi rád, keby sa k nám tento rok pridali aj naši študenti. Prvomájový splav sa začína pri Študentskom domove Mladosť a smeruje do parku k Biskupskému hostincu, kde máme prestávku na občerstvenie, potom sa vraciame späť do lodenice. O týždeň, 8. mája, nás čaká ďalšia vodno-turistická akcia – jednodňový splav Váhu na úseku Sokolovce  – Hlohovec. Je to staré koryto Váhu, ide vlastne o akési zoznámenie sa s tečúcou vodou. Sú tam malé pereje, vlnky aj zákruty, sem-tam širšie, sem-tam užšie. Koncom mája chodievame na dunajské ramená, v júni nás čaká Hron a v lete mávame viacdňový splav, najčastejšie Dunaj,“ pozýva prezident klubu Juhás, ktorý je nielen zanieteným vodákom, ale aj potápačom a ochrancom prírody.

Televízia Nitrička

Forgot Password