Na Slovensku pribudnú dva pamätné dni, jeden bude venovaný obetiam pandémie

Poslanci to schválili na utorkovom hlasovaní parlamentu.

Šiesty marec bude v kalendári zapísaný ako pamätný Deň obetí pandémie Covid-19 a zároveň sa 22. september stane Dňom boja proti nenávistným prejavom na deťoch. Vyplýva to z dvoch noviel zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktoré v 8. novembra schválili poslanci Národnej rady SR.

„Vnímame to ako veľký pozitívny krok k tomu, aby sme sa s pandémiou a jej následkami ako spoločnosť dôstojne vyrovnali. Nás, rodiny a blízkych priateľov obetí, pandémia tragicky zasiahla na najcitlivejšom mieste. Je však mnoho dôvodov, prečo na tieto pandemické dva roky nesmieme nikdy zabudnúť a zďaleka to nie je len úcta k zosnulým,“ uviedla spoluzakladateľka občianskeho združenia Skutočné obete Lenka Straková. Dodala, že pandemické obdobie by malo zostať v kolektívnej pamäti národa.

Covid-19 pripravil za dva roky o život viac ako 20 000 ľudí, ďalšie tisíce pacientov zomreli pre obmedzenú bielu medicínu.

„Zhmotneným symbolom prežitej doby bude Pamätník obetí pandémie, ktorý bude stáť v Bratislave. Súťaž na výslednú podobu pamätníka vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s nami v auguste a potrvá už len do 11. novembra,“ dodalo občianske združenie.

Nová legislatíva má byť účinná od januára 2023.

foto: Freepik

Televízia Nitrička

Forgot Password