Na Slovensku platia upravené pravidlá nosenia rúšok

V sobotu rána vstúpili do platnosti upravené pravidlá nosenia rúšok. Úrad verejného zdravotníctva SR rozšíril výnimky.

Horúce letné počasie rúškam nepraje. Sú nepohodlné, horšie sa v nich dýcha a často dráždia i pokožku. Úrad verejného zdravotníctva SR preto napriek narastajúcemu počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 opatrenia ohľadom povinného prekrytia horných dýchacích ciest opäť uvoľnil. Nové pravidlá platia od soboty 4. júla.

Po novom sa do skupiny výnimiek, ktoré nemusia rúška nosiť, pridali osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu.

Ostatné pravidlá prekrytia horných dýchacích ciest sa nemenia. Rúška je potrebné aj naďalej nosiť na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy. Súčasne sú odporúčané v exteriéroch, pokiaľ je vzdialenosť od osôb, ktoré nežijú v spoločnej domácnosti menšia ako dva metre.

Netreba zabúdať, že ochorenie COVID-19 patrí medzi kvapôčkovú infekciu a šíri sa primárne vzdušnou cestou pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní. Prekrytie horných dýchacích ciest je jedným z dôležitých nástrojov na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky. Cieľom je zabrániť prenosu kvapôčok od nosičov tohto ochorenia a následne tak ďalšiemu šíreniu ochorenia v populácii,“ pripomína ÚVZ SR.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password