Na Škultétyho vymieňajú asfalt, pribudlo aj parkovisko

Nové parkovisko aj rekonštrukcia cesty. Škultétyho ulica na Klokočine prezlieka šat.

Investičné akcie mesta pokračujú. Dnes začína dlho očakávaná rekonštrukcia miestnej komunikácie na Škultétyho ulici. Starý asfaltový betón nahradí nový, šírka cesty však mala zostať zachovaná, a to bolo tŕňom v oku niekoľkých obyvateľov. Tí považujú za hlavný problém Škultétyho komplikované parkovanie, vymenený asfalt je podľa nich len kozmetická úprava. Mesto pôvodne rátalo s rozšírením parkoviska a posunom chodníkov, nakoniec však zo svojich plánov kvôli nákladným opravám muselo upustiť. Aj keď je z kapacitného hľadiska najvýhodnejšie šikmé alebo kolmé radenie parkovacích stojísk, v súčasnej situácii pre dopravné normy určujúce minimálnu šírku komunikácie nebolo možné. Radnica teda musela aj od tohto zámeru odstúpiť.

Hoci to vyzeralo beznádejne, na poslednú chvíľu prišla zmena, ktorá napriek mnohým komplikáciám vyriešila státie áut na Škultétyho 32-42. Najnovší návrh zohľadnil aj do budúcna plánované rezidenčné parkovanie. „Všetky vyznačené miesta budú legálne a stavebnou úpravou sa zvýšil aj počet parkovacích miest,“ píše na sociálnej sieti poslanec VMČ č. 4 Pavol Obertáš. Na Škultétyho by tak obyvatelia po novom predsa len mohli parkovať kolmo. Postará sa o to rozšírenie komunikácie a preloženie chodníka do zelene. Cena opráv by sa podľa zmluvy mala vyšplhať na viac ako 93-tisíc eur.

Nový plán úpravby komunikácie Škultétyho 32-42
Zdroj: FB Klokočina – problémy obyvateľov

Výmena asfaltu na Škultétyho ulici bude prebiehať do 5. júna. Radnica prosí obyvateľov, aby v čase od 7. do 17. hodiny pred vchodmi č. 32 – 42 neparkovali.

Vytúžené parkovisko

Problém s parkovaním je však väčší a časom eskaluje. Samospráva sa preto rozhodla vybudovať aj nové parkovisko. Tento krok obyvateľov Klokočiny rozdelil na dva tábory – jeden iniciatívu víta, zatiaľ čo druhý s výstavbou nesúhlasí. Dôvodom má byť odobratý kus zelene a blízkosť detského ihriska. Neďaleko parkoviska sa nachádzajú hracie prvky pre deti, multifunkčné ihrisko a trafostanica, všetky objekty zostávajú zachované. „Parkovisko je navrhnuté v území, kde nie je predpoklad konfliktu automobilov s chodcami, spresnenie polohy parkoviska prebehlo v rámci diskusie s občanmi a poslancami mestskej časti,“ argumentuje Pavol Obertáš na sociálnej sieti. Stavba sa podľa neho bude napájať na existujúcu miestnu komunikáciu ul. Škultétyho, prístupová komunikácia bude široká 6 metrov. Súčasťou projektu je aj návrh novej pešej trasy a mlatového chodníka, ktorý navrhované parkovisko obchádza. Oplotenie detského ihriska však v pláne nie je. „Parkovisko je v dostatočnej vzdialenosti od ihriska, nebude preto od neho izolované,“ skonštatoval hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Plán nového parkoviska na Škultétyho ulici 36-42
Zdroj: FB Klokočina – problémy obyvateľov

Nové miesto na parkovanie je pre vedenie mesta kompromis, v súčasnosti však neeviduje žiadnu oficiálnu sťažnosť. „Často vzniká pocit, že parkovacích miest je málo, no na druhej stane nie je žiaduce ani rušiť plochy pre zeleň.,“ uviedol hovorca mesta.

Vďaka parkovisku vzniklo na Škultétyho ulici 25 nových parkovacích miest za viac ako 58-tisíc eur.

Požiadavka na vybudovanie plochy pre autá vzišla na základe žiadosti obyvateľov Škultétyho 32-42, ale záujem postaviť nové stojiská prejavili aj občania zo Škultétyho 26-30. Tí ešte koncom roka 2016 odovzdali petíciu, ktorou žiadali v predmetnej lokalite novú plochu na parkovanie.

Návrhy na výstavbu nového parkoviska mestská časť riešila už pred štyrmi rokmi. Občania sa v tom čase ohradili voči miestu, kde malo parkovisko stáť. Stavebná firma tak musela začaté práce ukončiť a proces riešenia pokračoval. Nakoniec radnica dospela s občanmi dotknutých bytoviek ku konsenzu – parkovisko sa presunie ďalej od ihriska smerom k trafostanici. Investičná akcia sa kvôli rôznym problémom presúvala od roku 2018, k jej realizácii nakoniec došlo až teraz v máji.

Výstavba parkoviska na Škultétyho ulici

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password