Na ôsmich miestach v Nitre pribudli knižné búdky, ktoré fungujú ako bezplatné knižnice

Klasické búdky aj bicykel, chladnička a unimobunka budú pravidelne dopĺňané knihami. Verejnosť môže hlasovať o najkrajšej a najzaujímavejšej z nich.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Odtrhnúť ľudí od mobilov či počítačov, prilákať ich k čítaniu kníh a tráveniu času v meste, to je cieľom malých bezplatných knižníc, ktoré boli v podobe takzvaných knižných búdok umiestnené v ôsmich lokalitách Nitry.

Za projektom Rozčítajme Nitru knižnými búdkami stojí Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre a partneri, ktorí knižné búdky vytvorili.

Verejnosť ich nájde na budove Domu Matice slovenskej v Nitre, pri Technickej fakulte Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, v parčíku za Pavilónom hudby UKF, v podchode Turistického informačného centra, v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea, pred predajňou Obi, pred Strednou odbornou školou stavebnou na Nábreží mládeže a v areáli Mestského kúpaliska.

Nejde len o klasické knižné búdky, nachádzajú sa medzi nimi aj kreatívne prevedenia v podobe bicykla, chladničky a unimobunky prerobenej na izbu, kde si môžete čítať.

„V čase stúpajúcej ceny literatúry knižné búdky tiež ponúkajú možnosť netradičného bezplatného požičiavania kníh. Ďalšou výhodou je, že za túto výpožičku čitateľom upomienka určite nepríde,“ uvádza krajská knižnica, ktorá zároveň na svojej facebookovej stránke a Instagrame spustila hlasovanie verejnosti o tú najkrajšiu či najzaujímavejšiu knižnú búdku.

„Fungujú v duchu požičaj, prečítaj, vráť alebo vymeň. Do knihy z knihobúdky sa môžete začítať na mieste alebo ju môžete dočítať doma a neskôr vrátiť či vymeniť za inú. Nemusíte sa báť, knihy budeme pravidelne dopĺňať,“ vysvetľuje knižnica.

Televízia Nitrička

Forgot Password