Na opravu pamiatok v Nitrianskom kraji pôjde 100 tisíc eur. Ktoré to sú?

Obnovu vyžadujú najmä fasády, ale tiež omietky alebo nátery v interiéroch.

zdroj foto: archív TV Nitrička

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja na poslednom zastupiteľstve schválili poskytnutie dotácie z krajského rozpočtu vo výške 100 tisíc eur. Finančné prostriedky pôjdu na obnovu národných kultúrnych pamiatok v okolí Nitry.

Suma 4000 eur je určená napríklad na komplexnú obnovu Mariánskeho stĺpu v Nitre, žiadateľom o dotáciu je v tomto prípade Rímskokatolícka cirkev – Biskupstvo Nitra. Ďalších 4500 eur bude smerovať na agronomický pavilón Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Podľa informácií z Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja je v pavilóne potrebné vykonať demontáž a likvidáciu starej krytiny vrátane soklovej časti, komplexnú oprava podlahy a omietok, montáž podlahovej stierky, drevených prahov a povrchovú úpravu.

Obnovu vyžadujú tiež viaceré cirkevné objekty.

Napríklad v obci Hájske vykonajú komplexnú obnovu malieb a klenieb v interiéri Kostola sv. Barbory (4000 €), v komárňanskej Bazilike sv. Ondreja zreštaurujú kamenný reliéf sv. Rozálie (2500 €), v Leviciach opravia fasádu Evanjelického kostola (3600 €), v obci Paňa obnovia fasádu Kostola Všetkých svätých (3000 €).

Na prázdno neobídu ani známe okolité kaštiele, hrad a ďalšie pamiatky.

V parku kaštieľa v Mojmírovciach bude pokračovať 2. etapa rekonštrukcie spevnených plôch (2000 €), v topoľčianksom kaštieli opravia interiérové omietky, nátery, obklady a dlažby (1500 €), obnovou prejde tiež Hrad Hrušov (3500 €), v kaštieli obci Krušovce odstránia starú a osadia historickú dlažbu (3500 €), obnovy sa dočká aj hrobka rodiny Esterházy v Želiezovciach (4000 €), mauzóleum v Horných Obdokovciach (3000 €) či vodný mlyn v Mýtnych Ludanoch (4500 €).

V zmysle VZN č. 1 /2019 prijal odbor kultúry a športu 35 žiadostí na poskytnutie dotácií. Podmienky splnilo 28 žiadateľov , ktorí požiadali o poskytnutie dotácií v celkovej sume 118 393, 78 €. Sedem žiadostí bolo vyradených,“ vyjadrila sa Helena Psotová z Úradu riaditeľa NSK.

Úplný zoznam vybraných pamiatok, plánovaných opráv a stanovených finančných prostriedkov na rok 2020 si pozriete na webstránke Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password