Na nitrianskej radnici reinštalovali výstavu Scheerovi súčasníci

Výstava je súčasťou experimentálneho bádania v rámci projektu SCHEEROVANIE.NR.

Kto bol Bohuslav Fuchs, Vladimír Dedeček alebo Ivan Matušík? Čo majú spoločné s architektom Michalom Maximiliánom Scheerom? A prečo sa ich meno viaže k Nitre? Aj na tieto otázky odpovedá výstava Scheerovi súčasníci, ktorú je možné si pozrieť od dnes do 31. januára vo vstupnej hale Mestského úradu v Nitre.

Výstava poodhaľuje osudy architektonického diania v 50-tych a 60-tych rokoch v meste Nitra.

„Zaujímajú nás nielen osudy samotných stavieb alebo nerealizovaných vízií, ale aj osudy architektov, ktorí na území mesta tvorili,“ uvádzajú organizátori zo Združenia architektov Nitry a Nitrianskeho kultúrneho dedičstva, o. z.

Michal Maximilián Scheer bol významný slovenský architekt. Nitrianske obdobie Scheerovej práce predstavuje vrcholné obdobie jeho tvorivej aktivity. V roku 1958 navrhol prvý Smerný územný plán mesta a urbanistické riešenia sídliska. Za obytný dom v Párovciach získal v roku 1965 Cenu Dušana Jurkoviča. Navrhol koncepciu výstavby sídliska Klokočiny s dôrazom na životné prostredie, avšak táto koncepcia nebola uznaná. Zato ním naprojektované sídlisko Chrenová I. je zaradené do architektonicko-urbanistickej knihy UNESCO. Takisto sa podieľal na tvorbe väčších obytných súborov na Štúrovej ulici a na Predmostí. V dejinách architektúry sa meno Michala M. Scheera radí k najvýznamnejším tvorcom modernej a funkcionalistickej architektúry na Slovensku.

V prípade, že pripravujete podujatie alebo máte iné zaujímavé informácie, tipy či postrehy, môžete ma kontaktovať na jana.krajcovicova@nitrianskyhlasnik.sk.

Televízia Nitrička

Forgot Password