Na mestských cintorínoch bude prebiehať výrub a ošetrenie drevín

Zdravotný stav niektorých drevín sa zhoršil. Dôvodom ošetrenia a výrubu je bezpečnosť verejných priestorov.

Dreviny na Mestskom, Párovskom, Kyneckom a Chrenovskom cintoríne boli vzhľadom na ich bezpečnosť podrobené arboristickej kontrole. Výsledkom je posudok, podľa ktorého sa na nitrianskych cintorínoch nachádza 32 nebezpečných drevín.

Tie budú počas marca vyrúbané. Na ďalších drevinách bude tiež prebiehať ošetrenie rezom.

K výrubu dôjde pri niektorých druhoch tuje, tujovca, brezy, javorovca, smreku, lipy a agátu. Podľa Lenky Marekovej z mestského úradu ich zdravotný stav už nezodpovedá podmienkam ich ďalšieho zotrvania na mieste.

Foto: NH/MH

„Výruby a rezy drevín vo verejnom záujme je nutné vykonať bezpodmienečne – aby sme tak predišli prípadným nežiaducim udalostiam – lámaniu a pádu konárov na hrobových poliach a miestach, ktoré navštevuje veľký počet obyvateľov a návštevníkov nášho mesta,“ uviedla predsedníčka komisie životného prostredia a mestská poslankyňa Jarmila Králová.

Podľa úradu je ošetrenie a výrub pokračovaním koncepcie starostlivosti o dreviny rastúce na miestach s väčšou návštevnosťou ľudí. Ide hlavne o parky, materské školy, areál kasární pod Zoborom, alejové výsadby drevín, nábrežie rieky Nitry a podobne.

foto: nh

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password