Na koronavírus vás môžu otestovať doma, má to však háčik

„Odber biologického materiálu u osôb podozrivých na ochorenie COVID-19 sa bude vykonávať v zmysle Usmernenia hlavného hygienika SR,“ píše Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva zaviedlo od 11. 3. 2020 testy na COVID-19 v domácom prostredí. V každom kraji Slovenskej republiky by mala byť k dispozícii jedna mobilná jednotka. Podľa televízie TA3 môžu záchranné zložky prísť k vám domov a vziať vaše vzorky. Toto opatrenie sa však týka ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia a sú, pre istotu, v domácej izolácii.

„Krajské operačné stredisko zavolá regionálnemu hygienikovi, kde sa zhodnotí, či sa spraví prevoz pacienta na infekčnú ambulanciu. Pokiaľ to nie je nutné, teplota je nižšia, nie sú tam až také klinické príznaky, dajú sa odbery spraviť v domácom prostredí. Týmto spôsobom spraví výjazdová skupina odber u pacienta, ktorý je už v izolovanom prostredí. Aby nemuseli chodiť do infektologickej ambulancie na odber,“ odpovedá Viktória Csibová, pracovníčka pre oddelenie epidemiológie RÚVZ.

Výskyt koronavírusu, druhá polovica januára 2020

Toto opatrenie nebolo doteraz možné, vláda dúfa, že sa tým celý proces testovania a prevencie zefektívni.

Pre TA3 sa vyjadrila aj záchranárka Lucia Mesáčošová: „Musíme byť chránení – oblečení v ochranných oblekoch. Ďalej je veľmi dôležité dodržiavať nejaké zásady bezpečnosti, pohybu v priestore, snažiť sa minimalizovať kontakt a možný prenos.“

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password