Na Katedre hudby sa uskutočnil Hevhetia Fest Nitra

Na Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF sa uskutočnili tri prednášky popredných osobností hudobnej kultúry.

Prednášky boli venované témam základom tvorby filmovej hudby Davida Kollara, Peter Motyčka hovoril o hudobnej publicistike a Ján Sudzina sa v on-line prednáške venoval výhodám a problémom fungujúcej, nezávislej medzinárodnej výmennej vydavateľskej a hudobno-koncertnej činnosti v súčasnosti.

David Kollar je uznávaný hudobník nielen na Slovensku, ale aj vo svete a je nositeľom viacerých významných ocenení za svoju avantgardnú hudobnú tvorbu a filmovú hudbu. Študentov oboznámil so svojimi začiatkami a v diskusii taktiež poukázal na svoju spoluprácu s prominentným hudobníkom a producentom Stevenom Wilsonom V závere prednáške predstavil svoju publikáciu O hudbe a dobe, ktorá pozostáva z rozhovorov so svetovými hudobníkmi, producentmi a publicistami, s ktorými spolupracoval.

Prednáška bola spojená s prezentáciou knihy Dvadsať rokov Hevhetie, ktorá zachytáva príbeh slovenského vydavateľstva, ktoré tento rok oslavuje 20. rokov od založenia.

Peter Motyčka v rámci svojho workshopu hovoril o tom, že hudobná kritika by mala opisovať obsah diela objektívno-subjektívnym spôsobom. „Mala by obsahovať osobný názor, ktorý by však mal byť odborný. Úlohou hudobného publicistu by tak malo byť predostrieť svoj individuálny názor bez presviedčania čitateľov s potrebou získania čitateľov na svoju stranu,“ informuje verejnosť UKF na svojej stránke.

Po skončení prednášok sa v rámci festivalu uskutočnil v nitrianskom klube Music a café jazzrockový koncert Miloša Železňaka s hosťom Júliusom Fujakom.

Zdroj: UKF
Zdroj: UKF

Televízia Nitrička

Forgot Password