Na javisko sa po 26 rokoch vráti titul Doktor Faust

Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) v Nitre pripravuje staro-novú inscenáciu.

SDKS chce Doktora Fausta uviesť v rámci osláv 70. výročia vzniku divadla vo forme, ktorá vychádza z predlohy českých pouličných bábkarov. „Tá ponúka komickejšiu a zrozumiteľnejšiu podobu tohto nesmrteľného príbehu. V nej sa zhmotňujú prvky karnevalizácie, ktorá stiera hranice medzi vysokým a nízkym, humorom a vážnosťou,“ povedali o inscenácii jej tvorcovia.

Český režisér a výtvarník Marek Zákostelecký sa chce zamerať na spracovanie, v ktorom vychádza z tradície pouličného umenia.

„Všetky repliky postáv vkladá vo svojej koncepcii do úst rozprávača, zatiaľ čo ostatní bábkoherci sú podrobení neľahkej úlohe vyjadrovať sa výhradne prostredníctvom pohybu a mohutných hlavových masiek,“ uviedol PR manažér divadla Dušan Nevín. Ako doplnil, známy a nadčasový príbeh doktora, ktorý túžil po vedomostiach a slastiach sveta a bol ochotný vzdať sa za ne vlastnej duše, tak získa nový šat.

Tvorcovia si od inscenácie sľubujú, že stále aktuálna téma mamonu, nenásytnosti a túžby po poznaní zaujme aj detského diváka.

„Inscenácia vzniká v neľahkých podmienkach počas rozsiahlej rekonštrukcie divadla a koronakrízy. Ak sa nezmenia epidemiologické opatrenia, uvedieme premiéru hry 30. januára 2021 o 17. hodine v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave,“ dodal Nevín.

Foto: SDKS v Nitre

Televízia Nitrička

Forgot Password