Na hrade oživia takmer 200-ročnú skladbu Nitrianskeho biskupstva

Duchovné dielo je súčasťou Nitrianskeho hradného archívu.

Nitriansky komorný orchester ZOE predstaví v stredu 21. septembra pri príležitosti sviatku sv. Emeráma ďalšiu duchovnú skladbu. V nitrianskej hradnej katedrále tentokrát zaznie Missa brevis ex E Ignaza Aloysa Hublera.

Hubler v chráme pôsobil ako hudobník a spevák (basista) na prelome 18. a 19. storočia a skladbu napísal pravdepodobne pre potreby Nitrianskeho biskupstva.

„Dielo zaznie v novodobej premiére v podaní špičkových slovenských spevákov: Hilda Gulyás – soprán, Angelika Zajícová – alte, István Hajdu – tenor, Tomáš Šelc – barytón,“ priblížil spracovanie skladby Samuel Mikláš, pod ktorého vedením bude umelcov sprevádzať Nitriansky komorný orchester ZOE.

Autograf Hublerovej Missa brevis ex E, datovaný rokom 1826, je uložený v Dolnom archíve Diecézneho archívu v Nitre. Táto omša bola s veľkou pravdepodobnosťou obľúbená aj mimo územia Nitry.

Zdroj: NKO ZOE

„Pred samotnou sv. omšou, ktorú bude celebrovať pomocný nitriansky biskup Peter Beňo, predstaví Nitriansky hradný archív aj spomínané dielo muzikologička Magdaléna Stýblová, ktorá archív systematicky spracováva a postupne rekonštruuje diela v ňom uložené,“ informoval Mikláš.

Po sv. omši organizátori pozývajú na neformálne stretnutie a diskusiu s účinkujúcimi pri pohári vína v Hradnej pivnici.

V prípade, že pripravujete podujatie alebo máte iné zaujímavé informácie, tipy či postrehy, môžete ma kontaktovať na jana.krajcovicova@nitrianskyhlasnik.sk.

Televízia Nitrička

Forgot Password