Na efektívne riešenie tráviacich problémov je málo darcov

Ochorenia tráviaceho traktu často sprevádzajú nepríjemné prejavy. Vyriešiť ich môže transplantácia stolice.

V zahraničí je to bežné, na Slovensku vo väčších mestách tiež. Problémom je však málo darcov a slabšia informovanosť verejnosti. Tzv. fekálnu transplantáciu vykonávajú infektológovia v nitrianskej fakultnej nemocnici viac ako dva roky. O bezbolestnej a pomerne rýchlej transplantácii bola v TV Nitrička pred časom porozprávať lekárka infekčnej kliniky FN Nitra Ivana Tureková.

Fekálna transplantácia ako riešenie zdravotných problémov nastupuje vtedy, keď už štandardná antibiotická liečba nezaberá.

Transplantácia, paradoxne, môže byť nutná z dôvodu častého užívania antibiotík. Využíva sa v prípade infekčného ochorenia čreva, vyvolaného baktériou Clostridium difficile, nazývanou aj CDI alebo clostridiová infekcia. „Ochorenie vzniká najmä v súvislosti s predchádzajúcou systémovou antibiotickou liečbou, u ľudí starších, trpiacich viacerými ochoreniami. Závažnosť tohto ochorenia spočíva najmä v riziku vzniku rekurencií aj napriek predchádzajúcej adekvátnej liečbe. To je dôvodom nutnosti siahať po zmene cielenej antibiotickej liečby,“ vyjadrila sa hovorkyňa FN Nitra Táňa Timková.

Ochorenie sa nevyhýba ani mladším ľuďom. Prejavuje sa častými hnačkami, niekedy bolesťami brucha a teplotami. Podľa infektologičky Ivany Turekovej preliečenie nie je vždy efektívne a ochorenie má tendenciu sa opakovať. „Sú na to antibiotiká, ale niekedy sa aj tieto antibiotické rezervy vyčerpajú, a vtedy je ďalšou metódou práve transplantácia stolice,“ potvrdzuje doktorka Tureková.

Pozitívny efekt transplantácie by sa mal dostaviť už po pár dňoch od výkonu.

Ľuďom s clostridiovou infekciou môžu pomôcť najmä tí, ktorí nemávajú zdravotné ťažkosti tráviaceho traktu, krvou prenosné ochorenia, hepatitídy, neužívajú antibiotiká, či v horizonte troch mesiacov necestovali a nemajú nový piercing alebo tetovanie. Hodnotiacich kritérií darcov je, samozrejme, viac. Postup je podobný ako pri darovaní krvi. Infektologickú kliniku môžete, ako darca kontaktovať mailom (darca.infekcnaklinika@gmail.com), telefonicky (037/6545571) prípadne osobne (Špitálska 6, Nitra). Následne vyplníte dotazník a bude vám odobratá krv, stery a kultivácie, aby sa zistilo, či ste vhodný darca.

Pretestovanie trvá približne týždeň.

Ak darca vyhovuje, pristúpi sa k transplantácii. Keďže ide o psychicky i fyzicky chúlostivý zdravotný úkon možnosti podávania transplantátu sú rôzne. „Buď klasicky klyzmou, čiže na lôžku pacienta. Pokiaľ ide o pacienta, ktorý štandardný výkon netoleruje, alebo neudrží tú stolicu, čo je vlastne dôležitý faktor, aby transplantácia bola úspešná, tak potom za pomoci kolonoskopistov je možné aplikovať transplantát priamo do čreva. Ďalšie možnosti sú takisto aj cez horný zažívací trakt, čiže nazogastrickou sondou,“ vysvetľuje infektologička. Zdravý darca od 18 do 60 rokov môže vďaka 10 až 15 minútam (čas trvania transplantácie) výrazne zlepšiť kvalitu života pacienta, ktorého dlhodobo trápia zdravotné problémy.

V prípade potreby sa úkon môže opakovať, najlepšie však je, ak pôjde o toho istého darcu.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password