Na Divadelnú Nitru mieria oceňované diela

Sú nimi domáce aj zahraničné inscenácie či perfomancie.

Fanúšikovia divadla sa už nevedia dočkať 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý odštartuje v piatok 23. septembra. Pripravené sú pre nich aj diela, ktoré zbierajú nielen ceny kritikov.

Taká úspešná je aj inscenácia D1 (pracovný názov) Slovenského komorného divadla z Martina. „Na konto si pripísala Grand Prix a Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma/New Drama 2021 a Cenu Akadémie divadelných tvorcov za divadelnú inscenáciu sezóny 2020/2021,“ uviedla Nikoleta Kováčová z Asociácie Divadelná Nitra.

Autor a režisér Lukáš Brutovský sa vo svojom diele vynikajúco, s humorom a nadhľadom pohral so známym slovenským nekonečným príbehom – výstavbou diaľnice D1, z ktorého  sa stala Colombova manželka, mýtus a pre martinských divadelníkov aj metafora našej národnej povahy.

„V súvislosti s oceneniami nemôžeme zabudnúť ani na bábkovú multimediálnu performanciu Svetlonos, dielo originálneho divadelného zoskupenia ODIVO, ktoré vzniklo v spolupráci s geniálnym bábkarským technológom a bábkohercom Ivanom Martinkom,“ informovala asociácia.

Inscenácia o hľadaní svetla a prijatí tmy v našich životoch zaujala na Medzinárodnom festivale bábkového divadla pre dospelých Pierrot 2021 v Starej Zagore (Bulharsko), kde získala Cenu za experimentálne a nové formy.

K oceňovaným patrí aj poľský choreograf a tanečník Paweł Sakowicz, ktorý sa na Divadelnej Nitre 2022 predstaví s dvomi dielami – AmandoJumpcore, či maďarský divadelný režisér László Göndör, ktorý sa predstaví inscenáciou Sníval som so starou mamou.

Za otváracie predstavenie aktuálneho ročníka festivalu si organizátori vybrali dielo Sad Sam Matúš chorvátskeho choreografa, divadelného režiséra a performera Matiju Ferlina.

„Hlavná myšlienka festivalu – krehkosť je v ňom prezentovaná na viacerých úrovniach. Ferlin vo svojom diele skúma vlastné telo starnúceho tanečníka, ktoré sa už nedokáže hýbať tak ako kedysi, cez známy pašiový príbeh,“ priblížila Kováčová.

Dielo získalo cenu slovinskej Asociácie divadelných kritikov a vedeckých pracovníkov za najlepší výkon predchádzajúcej sezóny na 57. ročníku festivalu Borštnikovo srečanje v Maribore.

Vstupenky na predstavenia si záujemcovia môžu zakúpiť online prostredníctvom predajne siete GoOut a aj v pokladnici festivalu (bod.K7, Štefánikova trieda 7, Nitra) v pracovných dňoch v čase od 15.00 do 17.00.

Televízia Nitrička

Forgot Password